Na co zwrócić uwagę przy wyborze ścianki wspinaczkowej do pokoju dziecka?

Ścianki wspinaczkowe dla dzieci wymagają odpowiedniego zaprojektowania. Takie konstrukcje należy dopasować do wieku, wzrostu, a także umiejętności dziecka. Dodatkowo ich komponenty muszą być bezpieczne oraz angażujące wyobraźnię malucha.

Jaka powinna być wysokość ścianki wspinaczkowej?

Domowa ścianka wspinaczkowa dla dzieci to konstrukcja, którą uwielbiają praktycznie wszystkie małe pociechy. Nawet najmłodsze pociechy ciągnie do pięcia się w górę. Dlatego też w ściankę wspinaczkową można zainwestować już na początku przygody z chodzeniem.

Dla małego dziecka najlepiej jest zakupić modułowy model, który z czasem można rozbudowywać o kolejne kondygnacje. Maksymalna wysokość ścianki dla starszaka nie powinna przekraczać granicy ok. 2,5 metra. Jest to wysokość, na której rodzic jest w stanie asekurować dziecko.

Bezpieczne wykończenie ścianki wspinaczkowej, czyli jakie?

Najważniejszym elementem ścianki wspinaczkowej są chwyty. Części te powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, np. z żywicy poliuretanowej. Tworzywo to sprawia, że chwyty wspinaczkowe mają bardzo niską masę, a także odpowiednią twardość i udarność.

Właściwości te zapewniają niezwykle wysoką odporność na uszkodzenia powstające przy obciążeniu. Chwyty są więc dobrze przygotowane do utrzymania ciężaru ciała dziecka. Elementy wspinaczkowe musi cechować również właściwy wskaźnik sprężystości, który zabezpiecza uchwyty przed odkształceniem.

Oprócz tego przy komponowaniu ścianki warto pamiętać o tym, aby chwyty nie miały ostrych krawędzi. Zaokrąglone brzegi nie tylko zapewnią bezpieczeństwo dłoniom malucha, ale i ułatwią łapanie komponentów. Chwytność poprawi także odpowiednie wyprofilowanie elementów oraz pokrycie ich lekką fakturą. Idealnie równa powierzchnia będzie śliska, a przez to niewygodna do wspinania.

Jak pobudzić wyobraźnię za pomocą ścianki wspinaczkowej?

Właściwości techniczne to podstawowy, ale nie jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę w trakcie komponowania konstrukcji dla dziecka. Warto zadbać również o aspekty związane z estetyką i atrakcyjnym wykończeniem wspinaczki. Kolorowe chwyty o nietypowych kształtach oraz zróżnicowanych rozmiarach będą bardzo ciekawym sposobem na przykucie uwagi pociech.

Budując ściankę dla najmłodszych, można postawić na produkty utrzymane w określonej tematyce. Zamiast bezkształtnych elementów wspinaczkowych, warto zakupić chwyty przyjmujące kształt zwierzątek czy liter. Dzięki wykorzystaniu kreatywnych wykończeń dziecko może jednocześnie bawić się i uczyć.

Po akcesoria wspinaczkowe zapraszamy do Bat Holds.