Przewodnik po kryptowalucie: Czym dokładnie jest, jak działa i co powinieneś wiedzieć

W ostatniej dekadzie w świecie cyfrowym nastąpił gwałtowny wzrost technologii i innowacji. World Wide Web (lub po prostu "Internet") wprowadził szereg koncepcji i narzędzi, które uczyniły nasze życie prostszym i wygodniejszym. Dane są obecnie przechowywane w chmurze, a nie na urządzeniach lokalnych. Media społecznościowe umożliwiły użytkownikom dzielenie się swoimi opiniami z ludźmi z całego świata. Smartfony mogą praktycznie robić wszystko, od sprawdzania poczty elektronicznej po granie w gry, oglądanie filmów czy czytanie blogów - wszystko w dogodnym dla użytkownika momencie. To tylko niektóre przykłady tego, jak używamy technologii w naszym codziennym życiu. Czytelnicy mogą wiedzieć, że kryptowaluta jest środkiem wymiany zaprojektowanym do działania niezależnie od banków lub innych scentralizowanych władz, takich jak rząd lub instytucja finansowa, ale czym dokładnie są kryptowaluty? W jaki sposób działają? Co powinieneś o nich wiedzieć? Dowiedzmy się...

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to środek wymiany zaprojektowany do działania niezależnie od banków lub innych scentralizowanych władz, takich jak rząd lub instytucja finansowa. Innymi słowy, kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest tworzona, handlowana i używana do płatności lub inwestycji. Wirtualny pieniądz wykorzystuje kryptografię do celów bezpieczeństwa i przeciwdziałania fałszerstwom. Kryptowaluty takie jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin są zdecentralizowane tzn. nie ma banku ani rządu, który by je kontrolował. Oznacza to, że nie są regulowane, nie mogą stracić wartości z powodu inflacji, nie mogą być zhakowane lub skradzione i nie mogą być podrobione. Podczas gdy sama kryptowaluta może być cyfrowa (lub wirtualna), wykorzystanie stojącej za nią technologii blockchain sprawia, że jest ona niezwykle bezpieczna, przejrzysta i zdecentralizowana, tj. nie jest zarządzana przez jedną osobę lub organizację.

Jak działa kryptowaluta?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum działają w oparciu o technologię blockchain. Jest to zdecentralizowana sieć, która umożliwia wysyłanie lub wymianę aktywów cyfrowych bezpośrednio między dwiema stronami bez potrzeby korzystania z instytucji finansowej, takiej jak bank lub inny pośrednik finansowy. Jest to potężna, bezpieczna i przejrzysta technologia, w której każda transakcja jest rejestrowana i powiązana z konkretnym tokenem Bitcoin lub Ethereum. Te transakcje lub działania nie mogą być zmienione lub usunięte.

Dlaczego ludzie używają kryptowalut?

Niektórzy ludzie używają kryptowalut do dokonywania płatności lub inwestycji. Mogą być używane do zakupów online, międzynarodowych transferów finansowych itp. Możesz kupić wszystko, od samochodu po filiżankę kawy, używając kryptowalut. Istnieje wiele zalet korzystania z kryptowalut. Na przykład, kryptowaluta nie może zostać zgubiona lub skradziona. Jeśli twój portfel (miejsce przechowywania kryptowaluty) zostanie zhakowany lub utracony, twoje cyfrowe aktywa pozostają bezpieczne i nie mogą być niewłaściwie wykorzystane. Te cyfrowe pieniądze nie mogą być zniszczone, ale mogą być jedynie źle umieszczone. Raz utracone, nie mogą być odzyskane. Kryptowaluty nie mogą być tworzone jako fałszywe, w przeciwieństwie do fizycznej waluty, takiej jak dolar czy euro.

Jak handlować kryptowalutami?

Jeśli szukasz inwestycji w kryptowaluty, możesz być zaskoczony, że nie możesz kupić akcji w firmach, które tworzą te i inne cyfrowe aktywa. Zamiast tego kupujesz i sprzedajesz same kryptowaluty, mając nadzieję, że zyskają one na wartości jak akcje. Pierwszym krokiem jest otwarcie cyfrowego portfela, w którym możesz przechowywać swoją cyfrową gotówkę. To jest miejsce, w którym będziesz umieszczać swoje pieniądze, jak na koncie bankowym. Następnie musisz znaleźć giełdę kryptowalut, gdzie będziesz mógł kupować i sprzedawać cyfrowe monety. I chociaż nie możesz kupić akcji w firmie kryptowalutowej, możesz zdywersyfikować swój portfel, kupując akcje w różnych kryptowalutach.