Jeziora i lasy turawskie słyną z walorów przyrodniczych. Opolskie akweny przyciągają co roku rzesze turystów korzystających z uroków natury. Tak było i w te wakacje. Policyjni wodniacy mieli ręce pełne roboty, tej na wodzie, ale i na terenach przywodnych. Przyszedł czas na bilans. Zamierzony afekt został osiągnięty – zero utonięć w powiecie opolskim w okresie wakacyjnym to wspólny sukces wypoczywających nad wodą i czuwających nad ich bezpieczeństwem policjantów.

W całym kraju w okresie wakacji odnotowano 168 utonięć. W powiecie opolskim w tym czasie, szczęśliwie żadna z osób nie straciła życia podczas wypoczynku nad wodą. Nad bezpieczeństwem plażowiczów w powiecie opolskim, w tym sezonie wakacyjnym czuwało 7 policjantów. Mieli Oni do dyspozycji dwie łodzie pływające, policyjne radiowozy i quady. Pracę wodniaków wspierali również policjanci z Drużynki Rowerowej Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji.

Każdego dnia wodniacy czuwali nad bezpieczeństwem osób korzystających z uroków wody, ale i nie zapominali o tych wypoczywających na terenach przywodnych. Mundurowi kontrolowali jednostki pływające, sprawdzali uprawnienia sterników i obowiązkowe wyposażenia łodzi motorowych czy skuterów wodnych. Dzięki temu dwóch stermotorzystów szybko trafiła na ląd po tym jak okazało się, że są nietrzeźwi.

Dużym wyzwaniem było zabezpieczenie światowej imprezy jakimi były Mistrzostwa Świata Katamaranów. Takie przedsięwzięcie wymagało odpowiedniej logistyki i zaangażowania wielu policjantów. Mundurowi w czasie wakacji spotykali się również z dziećmi i młodzieżą którzy czas wolny spędzali na półkoloniach czy obozach w lasach turawskich. Podczas spotkań zwracali szczególną uwagę jak ważne jest rozsądne korzystanie z kąpieli, bo woda nie wybacza błędów.

Mundurowi dbali również o porządek publiczny, stąd reakcja na liczne wykroczenia takie jak zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, niewłaściwe parkowanie czy popełnianie wykroczeń na wodzie. W wakacyjne miesiące policjanci nałożyli blisko 400 mandatów będących reakcją na wykroczenia społecznie uciążliwe. Niektóre reakcje policjantów znajdą swój finał w sądzie, czterokrotnie ujawnione narkotyki podczas kontroli pojazdów czy kontroli osobistej stanowią bowiem przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pod lupą policjantów były również kąpieliska Bolko i Malina.

Przypominamy, że sezon wodny wciąż trwa, a nad turawskimi jeziorami wciąż pełnią służbę policyjni wodniacy. Apelujemy zatem o rozsądne korzystanie z wypoczynku nad wodą, aby liczba ,,zero utonięć” mogła zająć podium podczas podsumowania nie tylko wakacji 2022 ale i całego sezonu wodnego.