Opole, stolica województwa opolskiego, to dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski rozciągający się na powierzchni ponad 96 km kwadratowych. Jest to główny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny w regionie, dlatego rynek pierwotny nieruchomości rozwija się tu w dynamicznym tempie. W poniższym artykule sprawdzamy wpływ lokalizacji na ceny nieruchomości w Opolu.
Opole - charakterystyka rynku nieruchomości w stolicy województwa opolskiego
Jak wygląda rynek pierwotny w Opolu? Stolica województwa posiada powierzchnię wynoszącą 96,55 km2. Mieszka tutaj ponad 100 tysięcy osób. W Opolu nie ma zbyt wielu gruntów pod zabudowę mieszkaniową, jednak nie zmienia to faktu, że cyklicznie są tam realizowane nowe inwestycje deweloperskie.
Deweloperzy tworzą nowe mieszkania na wykupionych od prywatnych właścicieli terenach. Ceny nowych mieszkań w Opolu są wyraźnie tańsze aniżeli w największych polskich miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań.
Wpływ lokalizacji na cenę nieruchomości w Opolu
Na cenę nieruchomości wpływa nie tylko metraż, ale przede wszystkim jej lokalizacja. Za zdecydowanie najdroższą dzielnicę w Opolu uchodzi Kolonia Gosławicka, a drugie w kolejności są Grudzice. Jeśli nie chcemy wydać zbyt wiele na taką inwestycję, zakup nowego mieszkania na tych dzielnicach nie będzie najlepszym pomysłem.
Generalna zasada jest taka: im mieszkanie jest bliżej centrum, tym wyższa jest jego cena. Z tego względu osobom, które cenią sobie ciszę i spokój oraz dostęp do komunikacji miejskiej zalecamy, by wybierały mieszkania zlokalizowane na obrzeżach Opola. Z kolei, gdy cena nie gra roli i liczy się przede wszystkim możliwość dotarcia do obiektów naukowych, kulturalnych czy gastronomicznych w możliwie najkrótszym czasie, wówczas warto postawić na zakup mieszkania w centrum Opola.
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie w Opolu?
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego mieszkania w Opolu, czyli mieście gdzie liczba ofert nie jest tak duża jak w największych polskich ośrodkach miejskich, powinniśmy dokładnie zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i możliwości finansowe. W przypadku, gdy w naszej rodzinie są studenci, warto pomyśleć o lokalizacji jak najbliżej konkretnego uniwersytetu. Warto nadmienić, że Politechnika zlokalizowana jest dość daleko od centrum, dlatego warto mieć ten fakt na uwadze.
Z kolei rodziny z dziećmi, którym zależy na bliskości natury i byciu z dala od miejskiego zgiełku, powinny postawić na znalezienie lokalu na obrzeżach miasta z jednoczesnym dobrym dostępem do komunikacji miejskiej. Z kolei dla osób często podróżujących pociągami najlepszą opcją będzie znalezienie mieszkania zlokalizowanego w pobliżu głównego dworca PKP Opole. Przeprowadzenie analizy naszych potrzeb w zakresie lokalizacji naszego przyszłego mieszkania pełni bardzo istotną rolę, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że decyzja o zakupie nieruchomości nie będzie pochopna. Sprawdź szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda rynek pierwotny w Opolu na Gratka.pl.