Policjanci z Opola prowadzą szereg działań profilaktycznych skierowanych do różnych grup społecznych. Tym razem okazją do przekazania informacji na temat istniejących zagrożeń było spotkanie z grupą osób niesłyszących. Tego typu wizyty przekładają się na zwiększenie świadomości potencjalnych ofiar, a co za tym idzie ograniczeniem ilości przestępstw i wykroczeń.
Środowisko osób niesłyszących i słabosłyszących jest grupą społeczną szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przyczyną tego typu sytuacji jest chociażby fakt, że osoby takie nie słyszą nadjeżdżających samochodów, mają problem z wezwaniem pomocy oraz usłyszeniem alarmu czy też dźwiękowych komunikatów.
Dlatego też na spotkaniu, policjanci których w słownym przekazie wspierał tłumacz języka migowego, zachęcali do noszenia po zmierzchu elementów odblaskowych, podkreślając jednocześnie jak bezcenne mogą okazać się dla ich życia i zdrowia choćby fluorescencyjne kamizelki. Dzielnicowi opowiadali również o oszustwach na tzw. legendę. Informowali o tym, jak sprawcy podają się za bliskich krewnych, znajomych, czy pracowników różnych instytucji. Coraz częściej członkowie grup przestępczych udają policjantów ,,CBŚ” bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.
Apelujemy do uczestników ruchu drogowego aby pamiętali, że z naszych dróg korzystają również osoby nie w pełni sprawne ruchowo czy też z ograniczeniami sensorycznymi. Pośpiech, brak cierpliwości i wrażliwości często sprawiają, że osoby te są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa na drodze ze strony sprawnych uczestników ruchu.