Zgaga to jedna z ciążowych dolegliwości, która skutecznie potrafi uprzykrzyć życie. Pieczenie w przełyku najczęściej pojawia się pod koniec II trymestru i nie odpuszcza aż do rozwiązania. Dlaczego w ciąży pojawia się problem zgagi? Jak sobie pomóc?
Jakie są przyczyny zgagi w ciąży?
Za większość ciążowych nieprzyjemnych dolegliwości odpowiada progesteron. Wpływa głównie na rozluźnianie się mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dlatego część treści pokarmowej z żołądka przedostaje się do przełyku. Z biegiem czasu odpowiada za nią już nie tylko progesteron, ale i powiększająca się macica, która uciska na organy. Wzmagać nieprzyjemne uczucia mogą tłuste i ostre potrawy.
Jakie są objawy zgagi w ciąży?
A po czym poznać, że to nieprzyjemne uczucie to właśnie zgaga? Najczęściej opisywane objawy to uczucie uporczywego palenia i pieczenia w przełyku oraz w gardle. Może zdarzać się też kwaśny posmak w ustach. Kobiety w ciąży uskarżają się również na nieustanne odbijanie oraz na bóle zamostkowe. Zdarza się, że występują również wymioty. Jak sobie radzić? Domowe sposoby na zgagę wymienia artykuł na www.podsuwam.pl, warto je poznać i stosować zwłaszcza w okresie ciąży. Dlaczego?
Farmaceutyki na zgagę w ciąży
W ciąży zabronione jest stosowanie wielu ze środków farmaceutycznych. Właśnie dlatego, zanim sięgnie się po jakiś lek, powinno się to skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Na szczęście w przypadku zgagi da się znaleźć preparaty bezpieczne do stosowania w ciąży, które nie będą zagrażały zdrowiu dziecka. Co jest do wyboru? Zazwyczaj farmaceuci polecają mleczka na bazie aluminium. Są bezpieczne i skuteczne. Jako lek na zgagę wskazuje się również tabletki do ssania i pastylki musujące z aluminium.
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Oczywiście ze zgagą można walczyć również domowymi sposobami. Jednak przy nich należy zachować umiar i ostrożność. Warto obserwować organizm, by wiedzieć, czy są skuteczne i czy nie wywołują innych dolegliwości.
Dużo mówi się o zbawiennym działaniu ziół. Poleca się zwłaszcza napar z rumianku lub z mięty. Jednak zioła spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić.
Na zgagę polecany jest przede wszystkim imbir. Warto pić napary z imbiru, jeść ciasteczka imbirowe i ogólnie – dodawać imbir do potraw. Uważać z nim muszą tylko panie, które cierpią na nadciśnienie.
Zgagę w ciąży i jej przykre następstwa można łagodzić sodą oczyszczoną. Rozpuszcza się łyżeczkę w szklance przegotowanej wody. Podobnie przyrządza się miksturę z octu jabłkowego, wody i miodu.
Jeśli mocno pali w przełyku, można zjeść również garść migdałów. Mówi się, że zobojętniają kwas solny wytwarzany w żołądku.
Jak zapobiegać zgadze w ciąży?
Najprościej jest zapobiegać zgadze, niż walczyć z jej objawami. Jak można to uczynić? Przede wszystkim kluczowa jest dieta przyszłej mamy. Nie powinny znajdować się w niej tłuste i ostre potrawy. To głównie one są odpowiedzialne za wydzielanie się soków żołądkowych.
Czego jeszcze unikać? Na pewno przejadania się. Zdecydowanie lepszym nawykiem jest rzadsze jedzenie mniejszych porcji. Warto pić także dużo wody.
Jakie nawyki dobrze jeszcze wprowadzić przy profilaktyce zgagi? Nie powinno się najadać na noc (to głównie wtedy odczuwa się najgorsze objawy). Najlepiej spać na lewym boku z uniesioną głową. Warto zrezygnować ze zbyt obcisłych ubrań.