Sprzedajemy mieszkanie z lokatorem - co musimy o tym wiedzieć

Przeglądając oferty na rynku nieruchomości można zauważyć, że coraz częściej przybywają na nim ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań z lokatorem. Mimo tego, że ich ceny są atrakcyjne, to jednak niewiele osób i pośredników agencji nieruchomości są nimi zainteresowane. Co zrobić, kiedy zależy nam na szybkiej sprzedaży? Podpowiadamy.

Czy trzeba spełnić specjalne warunki, aby sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wystawić na sprzedaż mieszkanie w którym znajduje się lokator. Należy oczywiście uczciwie poinformować potencjalnego nabywcę o aktualnej sytuacji, wraz ze szczegółami dotyczącymi tego na jakich zasadach przebywa tam osoba. Może to być zameldowanie na pobyt stały lub tymczasowy, a nawet przebywanie tam bez meldunku. Wszystkie te kwestie najlepiej skonsultować z doświadczonym prawnikiem, który podpowie jakie kroki należy powziąć, aby spróbować uregulować te kwestie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać mieszkanie za nieco niższą cenę ze względu na obecność w nim osób trzecich.

Co zrobić jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży?

Zamiast tracić pieniądze i szukać rozwiązania na własną rękę można to zrobić znacznie prościej. Wystarczy znaleźć przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w odkupie mieszkań w skomplikowanej sytuacji prawnej. Firma, która oferuje skup nieruchomości Opole działa nie tylko w tym mieście, ale również w wielu innych, w praktycznie całej Polsce. Działa to w banalny sposób – wypełniamy wniosek na stronie internetowej lub udajemy się bezpośrednio do biura i zgłaszamy tam naszą ofertę. Następnie, w ciągu zaledwie jednego dnia można zrealizować transakcję. Szybki skup to gwarancja błyskawicznie przeprowadzonej wyceny. Nic to nie kosztuje, a po bardzo krótkim czasie otrzymamy propozycję z ceną. Możemy się na to zgodzić lub nie. Warto zauważyć, że oferta obejmuje także trudny skup nieruchomości z lokatorami. Tego typu transakcje są dla wielu osób nie lada wyzwaniem z prawnego punktu widzenia, więc nic dziwnego, że przydaje się wsparcie takich firm.

Sprzedaż może być jednak dużo bardziej skomplikowana jeśli posiadamy jedynie część własności. W takiej sytuacji pozostaje poszukać firmy, której usługi obejmują skup udziałów w nieruchomościach. Oczywiście należy liczyć się z tym, że cena za mało procentową własność będzie dużo mniejsza niż w przypadku całości. Natomiast pozytywnym aspektem tego może być to, że wyznaczoną kwotę otrzymamy natychmiastowo na konto. To oferta szczególnie atrakcyjna dla osób, które chcą uzyskać dostęp do gotówki zamrożonej w wartości mieszkania.