On_Her_Shoulders_1

Dobry dokument to gwarancja wrażeń mocniejszych niż w kinie rozrywkowym. Piękne zdjęcia i poruszające historie to czyste emocje, dodatkowo potęgowane przez świadomość, że każda z opowiadanych historii jest prawdziwa. Zobacz perły światowego dokumentu i porozmawiaj z nami o globalnym świecie.

Festiwal HumanDOC to jeden z trzech największych festiwali filmów dokumentalnych w kraju. Główne wydarzenia odbywają się w Warszawie, ale teraz, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Opole, możliwe jest także zaprezentowanie pereł festiwalu w Opolu. Wydarzenie odbędzie się w weekend 14/15 września.
Nie będą to jednak zwykłe pokazy. – Nasze wydarzenie to plaforma do spotkań z twórcami, naukowcami i poruszającymi dokumentami, które mogą przybliżyć nam otaczający nas świat. Z jednej strony wnieść powiew świeżości, z drugiej – dać nadzieję, wlać nieco optymizmu w zalewie informacji o kolejnych katastrofach. Stąd nazwa wydarzenia „Global Studies & Festiwal HumanDOC”. Chcemy by dokument stał się bazą do poruszenia globalnych kwestii. Przez film opowiadać będziemy o tym, co dotyczy każdego z nas – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDoc, organizatora wydarzenia.

Dokumenty i towarzyszące im eventy satelitarne, jak spotkania z gośćmi i warsztaty, to szansa na niecodzienne przeżycia. Możemy spojrzeć w oczy Nadii Murad, młodej kobiety, która wydostała się z niewoli ISIS. Cały świat wstrzymał oddech, gdy Nadia opowiadała o swoim losie na posiedzeniu ONZ
i cały świat wiwatował, gdy za swą działalność na rzecz kobiet otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Ale czy to wystarczy? Czy Nadia ma szansę wrócić do normalnego życia? Czy starczy jej sił na kolejną walkę? To pytania płynące z filmu Dźwigając Brzemię, który pokażemy w Opolu wieczorem 14 września w ramach „Global Studies & Festiwal HumanDOC”. Warto dodać, że będzie to trzeci pokaz tego filmu w kraju.

Dzięki magii kina dokumentalnego, z perspektywy naszego miasta możemy także razem z ludem Kiribati podziwiać rajskie krajobrazy jednocześnie uświadamianiając sobie, czym w rzeczywistości są te na co dzień dość abstrakcyjne „zmiany klimatyczne”. Na własne oczy zobaczymy, jak podnoszący się poziom wód dzień po dniu zabiera ląd więc i cały dobytek obserwowanego przez nas ludu
w dokumencie Arka Prezydenta Anote. Co się stanie z ludem Kiribati, gdy zabraknie lądu? Co się stanie z nami?

Zapraszamy także do przemierzania kenijskiej sawanny razem Jonem Kasbe, reżyserem dokumentu Kiedy Owca Staje się Lwem. Dokumentalista przez trzy lata podążał za kłusownikami i za strażnikiem słoni, by dowiedzieć się, kim są łowcy kości słoniowej. Dlaczego ryzykują aresztowaniem, oburzeniem świata, a często własnym życiem? Dlaczego słonie wciąż giną i czy możemy temu zapobiec?

Mocne polskie dokumenty

HumanDOC to festiwal międzynarodowy, jednak byłby niepełny gdyby zabrakło na nim świetnych polskich dokumentów. Opolskich widzów z pewnością zainteresuje film Janka, portret Janiny Ochojskiej − założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, astronoma, w jej osobistych momentach. Po projekcji widzowie będą mogli spotkać się z reżyserką dokumentu, Adelą Kaczmarek.

Z kolei Universam Grochów opowie widzom w jaki sposób pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. ubiegłego wieku, zmieniła życie mieszkańców. I co się z nimi stało, gdy obiekt przestał istnieć.

Globalne pytania

Dokument to także podważanie utartych prawd. Jak na przykład przekonanie o doskonałości tzw. zielonej energii. Czy aby na pewno zielona energia jest tak „zielona” jak mówią? Odpowiedź znajdziecie w dokumencie Niebieskie Serce.

Przed filmami zaproszeni goście przybliżą widzom konteksty danego filmu, by pokazy stały się przyczynkiem do szerszej dyskusji. O świecie i o nas samych. W ramach pokazów planujemy także warsztaty dla dzieci i muzykę graną na żywo przez opolskiego artystę KAT improw.

Pełen program imprezy i więcej informacji o wydarzeniach znajduje się na stronie festival.humandoc.pl

*Projekt „Global Studies – Wstęp do edukacji globalnej” opracowany przez Fundację HumanDOC wraz z naukowcami z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Plan pokazów

Sobota (14.09) Rynek w Opolu
godz. 17.30: „Universam Grochów”; reż. Tomasz Knittel
godz. 18.30: „Janka”; reż. Adela Kaczmarek (również spotkanie z reżyserką)
godz. 19.00: „Dźwigając brzemię”; reż. Aleksandra Bombach
Globalne pytanie: Historia jednostki/losy świata – dyskusja

Niedziela (15.09) Rynek w Opolu
godz. 17.00: „Niebieskie serce”; reż. Britton Caillouette
godz. 18.00: „Kiedy owca staje się lwem”; reż.Jon Kasbe
godz. 19.00: „Arka Prezydenta Anote”; reż. Matthieu Rytz
Globalne pytanie: Dokąd zmierza świat? – dyskusja

HumanDOC