Burze są częstym zjawiskiem w porze letniej. Wiążą się z nimi wyładowania elektryczne, a także silne podmuchy wiatru, opady deszczu, czy też gradu. Należy pamiętać, że nawet pojedyncze wyładowania i niewielkie z pozoru burze mogą stwarzać poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt czy budynków, dlatego poniżej przedstawiamy kilka rad jak chronić siebie i swój dobytek przed burzą.

Jak przygotować nasz dom?

Dom jest najlepszym schronieniem przed burzą, dlatego jeżeli nie musimy-nie opuszczajmy go.

Jako mieszkańcy powinniśmy przede wszystkim:

  • zebrać z dworu, parapetów okien oraz balkonów wolnostojące, lekkie przedmioty, czy też donice, które mogły by zostać porwane przez wiatr i wybić na przykład szyby,
  • pozamykać szczelnie okna oraz drzwi,
  • unikać używania sprzętu elektrycznego lub elektronicznego, a najlepiej wyłączyć urządzenia z zasilania, aby nie doszło do porażenia prądem lub spalenia przewodów na skutek uderzenia pioruna.

Ważne, abyśmy obserwowali sytuację i instalację elektryczną w naszym mieszkaniu, gdyż piorun może uderzyć w dom i spowodować pożar kabli. Również dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie latarki, gdyby na skutek burzy nastąpiła przerwa w dostawie prądu, a co za tym idzie też światła.

Co gdy burza zastanie nas daleko od domu?

Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest znalezienie jakiegoś budynku i przeczekanie w nim burzy. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości to:

  • unikajmy wolnych przestrzeni,
  • nie chowajmy się pod masztami, latarniami czy drzewami, gdyż może uderzyć w nie piorun lub przewrócić silny wiatr,
  • unikajmy kontaktu z metalowymi elementami różnych konstrukcji,
  • będąc w górach zejdźmy ze szczytu w niższe partie gór,na polany,
  • z kolei będąc nad wodą należy jak najszybciej opuścić zbiornik i oddalić się od niego,
  • jeżeli znajdujemy się grupą osób na otwartej przestrzeni to najbezpieczniej jest się rozproszyć, aby każdy stał osobno w innym miejscu (nie trzymać się za ręce czy nie obejmować się),
  • gdy burza zaskoczy nas na terenie otwartym najbezpieczniej jest kucnąć, złączając jednocześnie stopy – zniweluje to zagrożenie oddziaływania tak zwanego napięcia krokowego,
  • podczas podróży samochodem najlepiej zjechać na przydrożny parking lub zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu (daleko od zbiornika wodnego i w dużej odległości od drzew, czy przedmiotów, które mogłyby przewrócić się na samochód) oraz pozostać w nim, aż burza przejdzie,
  • miejmy na uwadze, że istnieje możliwość, że piorun uderzy kilkakrotnie w to samo miejsce i wcale nie musi to zawsze być najwyższy punkt.

Pamiętajmy, aby dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Na wielu stronach internetowych czy w aplikacjach mobilnych można sprawdzać prognozy oraz aktualne wyładowania, aby na czas schować się przed burzą. Do najpopularniejszych z nich należą: http://www.imgw.pl/ – pod tym adresem sprawdzimy nie tylko prognozę pogody, ale również planowane i już wydane ostrzeżenia meteorologiczne, jak również prognozę burz, a także: https://obserwatorzy.info/, gdzie codziennie pojawiają się opisy zawierające przypuszczalną sytuację burzową nad Polską oraz całodobowo działa blog, gdzie administratorzy i każdy z nas może na bieżąco komentować sytuację i pisać o pojawiających się burzach, w tym zamieszczać zdjęcia. Z kolei jeżeli jesteśmy świadkami niebezpiecznego zdarzenia to od razu zadzwońmy na numer alarmowy 112, a w razie potrzeby udzielmy pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Pierwsza pomoc w przypadku rażenia piorunem

Porażanie piorunem może dawać rożne objawy: od oparzeń, złamań kości, paraliżu kończyn przez zaburzenia widzenia aż po negatywny wpływ na pracę serca- w tym zatrzymanie jego pracy. Jeżeli nie mamy pewności czy osoba straciła przytomność na skutek porażenia błyskawicą to sprawdźmy, czy nie ma widocznych śladów tzw. wypaleń po biżuterii czy metalowych elementach. Jednak bez względu na rodzaj obrażeń należy bezzwłocznie wezwać karetkę pogotowia dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Osoby niesłyszące lub z niedosłuchem mogą wezwać pomoc wysyłając na numer 690 497 926 wiadomość SMS zawierającą: imię i nazwisko oraz adres zgłaszającego, (miejsce zdarzenia), krótki opis głównych dolegliwości. (UWAGA!!! Numer ten obowiązuje jedynie w województwie opolskim) Co następnie ?

  1. Istotną rolę odgrywa, gdzie leży poszkodowany – jeżeli pod drzewem lub masztem to odsuńmy go od niego, z kolei gdy jest na wzniesieniu to poszukajmy niższego terenu, nawet jakiegoś dołka.
  2. Jeżeli osoba jest nieprzytomna to układamy ją na wznak i sprawdzamy czy oddycha, w tym celu odchylamy jej głowę do tyłu, przykładamy nasz policzek nad jej usta i patrzymy czy unosi się klatka piersiowa, czy czujemy ciepło oddechu na policzku, a także czy słyszymy dźwięk świadczący o oddychaniu.
  3. Jeżeli nie zauważymy żadnego z tych czynników przez 10 sekund to powinniśmy jak najszybciej przystąpić do wykonania resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO) – w tym celu uciskamy klatkę poszkodowanego 30 razy, a następnie wykonujemy 2 wdechy powietrza w jego usta (UWAGA: Można jedynie uciskać bez przerwy klatkę piersiową).
  4. Możemy zaprzestać wykonywania masażu sercu, gdy osoba zacznie ponownie sama oddychać, przyjedzie karetka pogotowia lub braknie nam sił – (co jakiś czas należy sprawdzać, czy powrócił oddech u poszkodowanego).
  5. Gdy widoczne są oparzenia to najlepiej schłodzić je woda i przyłożyć do nich jałową gazę, którą znajdziemy między innymi w apteczce samochodowej.
  6. Z kolei złamaną kończynę unieruchamiamy w zastanej pozycji.

ZAPAMIĘTAJMY: DOTYKANIE OSOBY PORAŻONEJ PRZEZ PIORUN NIE JEST DLA NAS NIEBEZPIECZNE, A PODCZAS RATOWANIA ŻYCIA LICZY SIĘ KAŻDA SEKUNDA!

Przygotowano na podstawie:

https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/burza-badz-bezpieczny/

https://obserwatorzy.info/edukacja-dla-spoleczenstwa-fakty-mity-dotyczace-burz-oraz-zjawisk-im-towarzyszacych/

https://lowcyburz.pl/2012/03/09/zasady-bezpieczenstwa-podczas-burz/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/porazenie-piorunem-objawy-pierwsza-pomoc-skutki-aa-ZCWN-SWCq-265r.html

http://pogotowie.opole.pl/