Niestety wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą prawo i za kierownicę wsiadają po spożyciu alkoholu. Stanowią oni ogromne zagrożenie na naszych drogach, narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przed sądem stanie dwóch mieszkańców powiatu opolskiego, którzy pomimo wypitego alkoholu postanowili wyruszyć w podróż samochodem, nie zważając na to jak poważne zagrożenie stanowią. Ci nieodpowiedzialni kierowcy zostali namierzeni podczas działań "Trzeźwość" przeprowadzonych przez opolską drogówkę w minioną środę.

W minioną środę (27 lipca) w stolicy województwa Opolskiego policjanci z komendy miejskiej przeprowadzili działania pn. ,,Trzeźwość”.  Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i przede wszystkim trzeźwość kierowców. Na ponad 530 przeprowadzonych badań, dwóch kierujących okazało się być nietrzeźwych, w tym  jeden z nich złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. I choć kontrole przebiegały w miłej atmosferze, nie dla wszystkich miały pozytywny finał.

Pierwszy  to 65-letni kierowca volkswagena. Mężczyzna został zatrzymany chwilę po godzinie 10:00 rano w Opolu przy ulicy Gorzołki. Uwagę mundurowych zwrócił sposób kierowania samochodem, który mógł wskazywać na to, że kierujący może być pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany i przebadany. Urządzenie pokazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Drugi z mężczyzn wpadł podczas kontroli drogowej w Opolu przy ulicy Ozimkiem chwilę po północy. 24-latek miał ponad 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Młody kierowca stracił uprawnienia do kierowania, a sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Oboje muszą się teraz liczyć z karą do 2 lat więzienia, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i wysoką grzywną. Natomiast 65-latek dodatkowo odpowie za niestosowanie się do orzeczonych środków karnych związanych z zakazem prowadzenia pojazdów.

Podczas kontroli drogowych policjanci z opolskiej drogówki wręczali kierującym jednorazowe alkotesty które zakupił Urząd Miasta Opola. Przypominamy jednak, że to tylko urządzenie poglądowe, jeśli natomiast mamy wątpliwości co do stanu trzeźwości, powinniśmy podejść do najbliższej jednostki policji i sprawdzić zawartość alkoholu w naszym organizmie.

Wsiadając za kierownicę, przede wszystkim musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie – NIGDY NIE JEŻDŻĘ PO ALKOHOLU! Rzeczywistość pokazuje, że wielu kierowców nadal lekceważy tę dewizę. Swoim zachowaniem narażają siebie, ale przede wszystkim  innych przypadkowych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.