Każda nowa firma potrzebuje adresu, gdyż jest on konieczny do zarejestrowania jej. Stacjonarne biuro, zwłaszcza w dużym mieście, jest równoznaczne z ponoszeniem znacznych kosztów związanych z prowadzeniem i utrzymaniem go. Nie wszystkich przedsiębiorców stać na taki wydatek, zwłaszcza na początku działalności. Wirtualne biura są odpowiedzią na ten problem. Czym więc dokładnie są? I jakie usługi oferują? A także kto najczęściej korzysta z tego rozwiązania?
Biuro wirtualne, czyli jakie?
W przypadku klasycznego biura od razu wiadomo, iż chodzi o konkretne miejsce, w którym odbywają się wszelkie czynności związane z kontaktem z klientami, korespondencją, rachunkami oraz mnóstwem innych, mniejszych i większych prac. Biura wirtualne natomiast zdają się mniej oczywiste.
Bywa, iż usługa wirtualnego biura oparta jest jedynie na użyczeniu adresu, pod którym rejestrowana jest firma. Zazwyczaj jednak oferują one znacznie więcej. Pierwszym przykładem jest obsługa korespondencji. Często na zarejestrowany adres wysyłane są listy z urzędów, innych firm lub od klientów. W takim przypadku pracownicy zatrudnieni w wirtualnym biurze zajmują się skanowaniem korespondencji w celu przekazania jej do właściwego adresata. Im bardziej rozwinięte jest takie miejsce, tym więcej usług świadczy. Skorzystać można chociażby z indywidualnych numerów telefonu, odbioru telefonów, faksów, korespondencji, a także obsługi skrzynki mailowej, przechowywania dokumentów oraz skrytki pocztowej.
Niektóre wirtualne biura zajmują się również pomocą prawną oraz obsługą księgowości firmy. Wspierają w tworzeniu biznesplanów, oferują wyrabianie pieczątek i wizytówek, zakładają też rachunki firmowe i doradzają w wielu różnych kwestiach. W zależności od warunków lokalowych są też szansą na wynajem sali na spotkanie biznesowe lub wynajem biurka dla osób pracujących zdalnie.
Więcej informacji: Na stronie https://wirtualne-biura.com dostępny jest katalog, w którym zostały zawarte oferty od firm.
Kto skorzysta najbardziej na usługach wirtualnego biura?
Choć wirtualne biuro jest świetnym rozwiązaniem dla każdego pragnącego rozpocząć działalność bez ponoszenia wysokich kosztów związanych z lokalizacją siedziby firmy i dla tych, którzy pragną obniżyć koszty już ponoszone, to istnieje grupa osób, dla których takie miejsca są prawdziwym wybawieniem. Mowa o freelancerach i różnych osobach pracujących zdalnie. Często są to ludzie młodzi. Koszt posiadania stacjonarnego biura staje się dla nich ogromnym obciążeniem czyniąc pracę właściwie nieopłacalną. Jeśli natomiast nie posiadają własnego mieszkania, a wynajmujący nie zgadza się na rejestrację na jego adres, to biura wirtualne są jedyną szansą na rozpoczęcie działalności.
Oprócz tej grupy z usług wirtualnego biura coraz częściej korzystają zagraniczne firmy wchodzące na polski rynek, a także początkujące agencje marketingowe czy kancelarie prawne. Pracę, która nie wymaga pojawiania się w konkretnym miejscu wykonują wtedy z domu lub innego, dowolnego miejsca. Spotkania z klientami za to prowadzą w wynajmowanych salach. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów i daje szansę na rozwój.
Jakie jeszcze są zalety wirtualnych biur?
Dobre wirtualne biuro pomoże uporać się z większością obowiązków i pozwoli skupić się na esencji wykonywanej pracy. Prestiżowe adresy, które oferują pomagają firmie uzyskać lepszą pozycję na rynku i osiągnąć rozpoznawalność. Ponadto związując się z takim miejscem na dłużej zapewnia się stabilizację i lepsze postrzeganie wśród klientów. Profesjonalizm i doświadczenie biur istniejących na rynku od dłuższego czasu wskazuje na to, iż dobrze zaopiekują się startującą firmą.
Dobrze jest również pamiętać, że prestiżowa lokalizacja biura nie wpływa na płacone podatki w przypadku jednoosobowych działalności. Są one rozliczane zgodnie z miejscem zamieszkania. Inaczej jest w przypadku spółek, których podatki zależą od adresu siedziby lub miejsca, w którym dana działalność jest wykonywana.
Wirtualne biura, jak np. wirtualne biuro Gdańsk oraz właściwe dla innych miast to tanie rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców. Doskonale sprawdzają się wśród freelancerów. Zapewniają często prestiżowy adres oraz szereg profesjonalnych usług. Warto więc rozważyć skorzystanie z nich zakładając firmę.