Aura za oknem w ostatnich dniach sprzyja wycieczkom rowerowym. Dlatego przypominamy, jak poruszać się rowerem, by można było nazwać się bezpiecznym rowerzystą. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, a głównie od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo.

Temperatury za oknem coraz wyższe, a co za tym idzie, rowerzystów na drogach coraz więcej. Codziennie docierają do nas zgłoszenia o zdarzeniach drogowych, w których udział biorą niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którymi są nie tylko piesi, ale też rowerzyści. Wybierając jako środek transportu rower, musimy znać podstawowe zasady ruchu drogowego. Wiele przepisów od lat nie uległo zmianom, ale mimo to rowerzyści o nich nie pamiętają. Dlatego przypominamy jak podróżować rowerem, by móc nazwać się bezpiecznym rowerzystą:

  • Jazda po chodniku jest dozwolona tylko w kilku przypadkach:

  1. Opiekujmy się dzieckiem, które podróżuje rowerem nie mając ukończonych 10 lat.

  2. Jeżeli chodnik ma więcej niż 2 metry szerokości, a na jezdni wzdłuż niego jest prędkość dozwolona powyżej 50 km/h.

  3. Ostatni wyjątek to, niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jeżeli zagrażają one naszemu bezpieczeństwu możemy zjechać na chodnik.

W każdym z powyższych przypadków należy również pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo przed jadącym rowerzystom ma pieszy.

W przypadku kiedy wystąpi powyższy znak, musimy pamiętać, że drogę dzielimy z pieszymi. To oni mają na niej pierwszeństwo. Częśc dla rowerzystów może być umownie wytyczona innym kolorem bądź znakami. Pamiętajmy jednak, by zachować szczególną ostrożność, ponieważ nawet wtedy na drodze dla rowerów może pojawić się pieszy.

  • W przypadku podróżowania po jezdni jak i drodze dla rowerów pamiętajmy, że obowiązuje ruch prawostronny, a jazda bez trzymania rąk na kierownicy jest wykroczeniem za które możemy zostać ukarani mandatem karnym.

  • Jeżeli na drodze po której się poruszamy jest oznaczona droga dla rowerów, jesteśmy zobowiązani do korzystania z niej. Przepisy zabraniają w takim przypadku rowerzyście jazdy drogą, gdzie poruszają się pojazdy mechaniczne. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem:

  • Kolejnym bardzo ważnym przepisem jest zakaz przejeżdżania przez przejścia dla pieszych rowerem. Przepis ten ma na celu poprawę naszego bezpieczeństwa jak i bezpieczeństwa wszystkich poruszających się samochodami. Poruszając się rowerem i bezmyślnie wjeżdżając rozpędzonym na przejście dla pieszych musimy wiedzieć o tym, że droga hamowania samochodu wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt metrów. Kierowca, który nie spodziewa się, że na przejście wtargnie rowerzysta nie będzie miał szans zatrzymać przed jednośladem swojego pojazdu, a to już krok do tragedii.

  • Rower tak jak i inny pojazd będący uczestnikiem ruchu musi spełniać odpowiednie warunki i być wyposażony:

    1. W jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem.

    2. W jedno światło tylne czerwone świecące światłem ciągłym bądź migającym lub w jedno światło tylne czerwone odblaskowe.

    3. W co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.

    4. W dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy (dźwięk ten nie może być przeraźliwy).

    5. W kierunkowskazy, ale tylko w przypadku kiedy konstrukcja naszego roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Wskazane przez nas przepisy oraz obowiązujące wyposażenie w realny sposób przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Sprawi również, że podróż rowerem stanie się o wiele przyjemniejsza. Pamiętajmy, że na drodze nigdy nie jesteśmy sami.