Zbliża się kolejna rocznica podpisania tzw. Porozumień Sierpniowych z roku 1980, zawartych między ówczesnymi władzami PRL, a reprezentacją strajkujących załóg. W tamtym czasie strajkowały w całym kraju setki przedsiębiorstw, zakładów i instytucji. Pertraktacje strajkujących z komisjami rządowymi odbywały się w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej. Zespołom negocjatorów w Stoczni Gdańskiej przewodzili: Lech Wałęsa (przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego) i Mieczysław Jagielski (wicepremier).
Dla przypomnienia tamtych epokowych wydarzeń 30 sierpnia (piątek) 2019 r., o godz. 12.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego (Opole, ul. Damrota 1) otwarta zostanie wystawa „Prasowe echa Porozumień Sierpniowych”, zorganizowana staraniem władz miasta Opola. Otwarciu towarzyszyć będzie debata zatytułowana „Porozumienia Sierpniowe – prasowe echa i rzeczywiste odgłosy”, w której udział zapowiedzieli naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego: prof. UO dr hab. Marek Białokur i dr Mariusz Patelski, oraz prof. dr hab. Bogusław Nierenberg z Uniwersytetu Jagiellońskiego i red. Marian Buchowski.
Porozumienia Sierpniowe, w efekcie których powstała „Solidarność”, to początek przemian prowadzących do obalenia w Polsce ustroju komunistycznego i zlikwidowania pojałtańskiego układu w Europie.
Władze PRL, pod presją rozmiarów społecznego protestu, zgodziły się m.in. na prawo pracowników do strajku, podwyżki płac, przywrócenie do pracy osób zwolnionych w ramach represji, ograniczenie cenzury. Ale najważniejszy, o dalekosiężnych i głębokich skutkach, był punkt pierwszy porozumienia zawartego w Gdańsku: utworzenie niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych.
Oficjalna prasa starała się przekonać czytelników, że sam fakt zawarcia porozumienia jest ważniejszy, niż jego zawartość. Prezentowane na wystawie gazety pokazują prasową rzeczywistość tamtego czasu.