Ławka to nieodzowny element każdego miejskiego parku czy rynku, który ma na celu zachęcić do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. W czasie długiego spaceru z dziećmi możemy na chwilę przysiąść i podziwiać piękno otaczającej nas przyrody lub zjeść porcję lodów. Zarówno ławki parkowe jak i ogrodowe powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości, które spełniają szereg międzynarodowych norm. Dlatego warto wybrać ławkę żeliwną bądź betonową z siedziskiem z drzewnego kompozytu, który zapewni komfort ich użytkownikom. Ławki kompozytowe oferuje wiele producentów mebli miejskich i ogrodowych, którzy jednocześnie stawiają na wygodę i design.
Kompozytowe ławki parkowe
Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów ławek, które mają na celu trafić w gust ich użytkowników, a przede wszystkim zapewnić im spędzenie miłych i relaksujących chwil. Władze polskich miast decydują się na wymianę tradycyjnych, drewnianych ławek na te wykonane z desek kompozytowych imitujących drewno, ponieważ jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne i pozwalające oszczędzić na budżecie przeznaczonym na cele renowacyjne.
Zastosowanie połączenia dwóch komponentów do produkcji desek, czyli polichlorku winylu (PVC) i mączki drzewnej pozwala na uzyskanie efektu zaskakująco trwałego i uniwersalnego. Ławki ogrodowe z kompozytu cieszą się wielką popularnością wśród klientów indywidualnych, dlatego producenci starają się zapewnić swojej klienteli najwyższy standard wykończenia mebli oraz szeroki wybór jeśli chodzi o warianty kolorystyczne. Ponadto deski kompozytowe są uznawane za w pełni ekologiczne, ponieważ po upływie okresu przydatności mogą ulec procesowi recyklingu.
Zalety ławek kompozytowych
Ławki ogrodowe lub parkowe wykonane z użyciem kompozytu posiadają wiele walorów, którymi nie mogą pochwalić się inne tego typu meble miejskie. Ławki parkowe z kompozytu to przede wszystkim rozwiązanie niewymagające impregnacji czy troskliwego oka. Kompozyt sam w sobie posiada zdolność do zachowania swojego oryginalnego wyglądu bez stosowania specjalnych środków zabezpieczających jego powierzchnię. Kompozytowe deski do złudzenia przypominają naturalne drewno, a ponadto nie są wrażliwe na ciężkie warunki pogodowe. Gwałtowne ulewy i gradobicia nie są w stanie zniszczyć powierzchni deski kompozytowej, która dodatkowo nie pochłania wody czy innych płynnych substancji. Jest to możliwe dzięki oryginalnej warstwie, którą pokryta jest płaszczyzna deski kompozytowej. Zapewnia ona stuprocentowe zabezpieczenie przed wniknięciem niepożądanych składników w strukturę deski, co mogłoby spowodować jej zniszczenie bądź uszkodzenie.
Ławki kompozytowe to również niepodatność na różnego rodzaju insekty i mikroorganizmy, które są częstą przyczyną uszkodzeń siedzisk ławek wykonanych w całości z naturalnego drewna. Kupując ławkę z kompozytu możemy zapomnieć o mozolnym pozbywaniu się nieprzyjemnych plam i zabrudzeń spowodowanych przez pleśń czy grzyby. Ławki parkowe kompozytowe wolne są również od porostów czy mchu, który często zaznacza swoją obecność na ławkach drewnianych.
Wyblakłe, pozbawione koloru ławki parkowe to codzienność w naszym kraju, lecz co raz bardziej widoczna jest tendencja do stosowania rozwiązań bardziej trwałych i odpornych na szkodliwe działanie słońca i wysokiej temperatury. Deski drewniane są zastępowane przez t wykonane z mieszanki kompozytowej, która świetnie spełnia swoje zadanie. Ławka ogrodowa lub parkowa z kompozytu może nieprzerwanie służyć nam nawet pięćdziesiąt lat i zachować perfekcyjny wygląd.