Na drogach całego kraju ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły 2023”. W okolicach szkół i przedszkoli pojawiło się więcej policyjnych patroli, a w placówkach podczas spotkań policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pierwszy dzwonek już za nami. Dzieci po dwóch miesiącach wakacji wróciły do szkół, a na drogach Opolszczyzny rozpoczęły się wzmożone działania. Przygotowania do „Bezpiecznej drogi do szkoły” rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Kiedy dzieci korzystały z ostatnich wolnych dni, opolscy policjanci ruchu drogowego weryfikowali oznakowanie dróg oraz urządzeń ostrzegawczo - zabezpieczających w rejonach placówek oświaty, aby w razie potrzeby zgłosić nieprawidłowości zarządcom dróg.

Dla wielu dzieci to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Dlatego tak ważne jest, aby nad ich bezpieczeństwem czuwali opolscy funkcjonariusze. Mundurowi ułatwiają przejście najmłodszym przez ulicę, rozdają odblaski i tłumaczą, dlaczego nie powinniśmy w tym czasie korzystać z telefonów. Podczas prowadzonych kontroli mundurowi zwrócą też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia oraz czy dzieci są prawidłowo przewożone.

Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze. Idealnym narzędziem jest ,,Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego” wykorzystywane przez policyjnych profilaktyków. Dzięki niemu, w warunkach szkolnych możliwe jest odwzorowanie tego, co dzieje się na realnej ulicy. Imitacja przejścia dla pieszych pozwala najmłodszym na zapoznanie się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszystko po to, aby od najmłodszych lat utrwalić w dzieciach nawyki, które uchronią je przed niebezpieczeństwem. Na planszy są miejsca na pomyłkę, ale ulica błędów nie wybacza.

Spotkania profilaktyczno – edukacyjne z dziećmi będą kontynuowane przez cały rok szkolny.

Policja przypomina, że powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi pociechami o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dawajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

  • policjant patrzy na drogę
  • radiowóz przy szkole
  • policjantka mówi do mikrofonów
  • motocykl przed szkołą
  • policjantka z dziećmi na sali gimnastycznej
  • policjantki z dziećmi na sali gimnastycznej