Wiele osób po zakończonej pracy zamyka za sobą drzwi i nie wraca już do niej nawet myślami. Jednak wszyscy policjanci doskonale wiedzą, że ich służba czasami wymaga więcej, niż tylko regulaminowego czasu spędzonego w jednostce. Tak było w przypadku policjanta Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Operacyjny biegając w czasie wolnym od służby rozpoznał i zatrzymał sprawcę kradzieży rozbójniczej.

Do tego zdarzenia doszło w minioną środę (17 maja) w Opolu. Policjant wydziału kryminalnego komendy miejskiej, po skończonej służbie, jak co dzień aktywnie spędzał czas wolny na bieganiu. Praca nad kondycją fizyczną w tym wydziale jest szczególnie ważna.

Około godziny 21:00, na wysokości ulicy Kośnego kryminalny zauważył mężczyznę którego ubiór i postura przypominała wizerunek poszukiwanego sprawcę kradzieży rozbójniczej. Dwa dni wcześniej policjanci przyjęli bowiem zawiadomienie o kradzieży luksusowych alkoholi, do której doszło w jednym ze sklepów sieciowych na terenie miasta. Sprawca został wprawdzie ujęty przez pracownika ochrony, ale miał uderzyć go i uciec z łupem.

Do tej sprawy policjanci zabezpieczyli materiał dowodowy w postaci monitoringu i przesłuchali świadków. Kiedy na ulicy podejrzewanwgo zauważył policjant, nie miał wątpliwości że ma do czynienia z ,,będącym w zainteresowaniu” sprawcą. Policjant o wszystkim poinformował oficera dyżurnego który na miejsce skierował patrol. W tym czasie kryminalny wylegitymował się i zatrzymał 23-latka.

Mężczyzna przyznał się do zarzutów i został zatrzymany. Okazało się, że na swoim koncie ma podobne przestępstwa, odbywał już karę pozbawienia wolności za kradzieże, rozboje i narkotyki. Kolejnych czynów dopuścił się w warunkach recydywy. W takiej sytuacji mieszkaniec Opola musi się liczyć z karą nawet do 15 lat więzienia.

Funkcjonariusz, o którym mowa, już nie pierwszy raz wykazał się odpowiedzialnym zachowaniem udowadniając, że policyjna służba to nie praca na etat.  Kilka miesięcy temu, także będąc poza służbą rozpoznał i zatrzymał poszukiwanego.