Za nami XVII Gala Biznesu i Jubileusz 30-lecia Izby Gospodarczej "Śląsk", która jako instytucja otoczenia biznesu, działa na rzecz przedsiębiorców wykorzystując atuty regionu, jak bliskość granic czeskiej i niemieckiej. Powiat Opolski był wraz z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki jednym ze współorganizatorów wydarzenia, które było okazją do podsumowania trzech dekad działalności i docenienia najlepszych firm.

 

- Dziękuję za specjalne podziękowanie dla naszego Powiatu. Włączając się organizacyjnie włączyliśmy się tym samym w promocję lokalnych firm i ich dobrych praktyk - mówi starosta Henryk Lakwa. W uroczystości uczestniczyli również: członek Zarządu Powiatu Krzysztof Wysdak i sekretarz Powiatu Marzena Kazin.

Podczas XVII Gali Biznesu poznaliśmy zwycięzców konkursu Firma Roku, który jest organizowany od dwóch dekad.  Do udziału zgłosiło się 16 firm z całego Śląska. Zwycięzców wyłoniła kapituła konkursu złożona m.in. z przedstawicieli samorządu i mediów.  - Wszystkim ogromnie gratuluję, każdy ze zwycięzców ma na swoim koncie inspirujące dla innych doświadczenia - podkreśla Henryk Lakwa.

Najważniejszą kategorią było Przedsiębiorstwo Roku. Zwycięstwo przypadło firmie Doktorvolt, która produkuje rozdzielnice budowlane, fotowoltaiczne oraz przedłużacze. W kategorii Junior Biznesu zwyciężyła firma Suit z Radlina. Wyróżnienie zdobyła firma Meister Bau z Opola. Tytuł Lidera Biznesu zdobył Wojciech Olender z firmy Czora.

Specjalną nagrodę z okazji jubileuszu otrzymał Bernard Gaida za działania na rzecz promocji języka niemieckiego w regionie jako instrumentu budowania międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Gościem specjalnym i prelegentem w  części konferencyjnej XVII Gali Biznesu był dr inż. Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, a  obecnie przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC oraz  prof. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, ekspert w Narodowym Centrum Nauki.

Konferencję zakończyło podpisanie porozumienia o współpracy Izby Gospodarczej „Śląsk” z Uniwersytetem Merito WSB Opole.

Warto w tym miejscu przywołać słowa prezesa Izby Gospodarczej „Śląsk”: - Od lat doceniamy tych, które swoją działalnością i postawą odznaczają się wysokimi standardami w biznesie. W ten sposób budują lokalną społeczność gospodarczą. Dzięki determinacji kilkunastu przedsiębiorców wywodzących się z ówczesnych struktur mniejszości niemieckiej i przy wydatnym udziale Helmuta Paździora, posła na Sejm, został uchwalony statut Izby. 30 lat to prawdziwy powód do dumy. Esencją naszej organizacji są trzy słowa: solidarność, rodzinność i przyjaźń – powiedział Claudius Badura.