Opolscy policjanci wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przeprowadzą działania na niestrzeżonych jeziorach i rzekach. Wspólne służby na jednostkach pływających, mają na celu zapobieganie utonięciom i poprawę stanu bezpieczeństwa w rejonie akwenów pozostających poza nadzorem ratowników. Wspólne patrole mają działać prewencyjne.
Mieszane patrole na terenie miejsc rekreacyjnych to wspólna inicjatywa Komendy Głównej Policji i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Mundurowi edukują, ostrzegają i reagują. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w wodzie i zapobiec utonięciom podczas sezonu wakacyjnego. Zdecydowana większość wypadków zdarza się w miejscach nieprzeznaczonych do kąpieli i pozostających bez nadzoru ratowniczego. Dlatego obecność policjantów i strażaków w takich właśnie miejscach ma przyczynić się do zapobiegania wypadkom na wodach oraz ewentualnego skrócenia czasu dotarcia do osób potrzebujących pomocy.
Na wodzie, nad bezpieczeństwem czuwają policyjni wodniacy wspólnie ze strażakami. Natomiast rekreacyjne tereny przywodne patrolowane są przez mundurowych z dłużynki rowerowej. Tylko wzajemne koordynowanie działań na wodzie i w jej obrębie pozwoli na zminimalizowanie zdarzeń niebezpiecznych z punktu widzenia wypoczynku nad wodą.
W upalne dni z przyjemnością zażywamy kąpieli oraz oddajemy się różnym dyscyplinom sportów wodnych. Odpoczynek nad wodą choć przyjemny nie zawsze bywa bezpieczny. Każdego roku w wakacyjne dni Policja odnotowuje najwięcej przypadków utonięć zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Jak bardzo woda potrafi być niebezpieczna pokazują przykłady z całego kraju. Brawura, lekkomyślność oraz brak odpowiedzialności bardzo często prowadzą do tragedii. Kąpiel w niestrzeżonych zbiornikach, brak nadzoru dorosłych opiekunów nad dziećmi, skakanie do nieznanej wody czy pływanie pod wpływem alkoholu to najczęstsze przyczyny utonięć.
Policjanci i strażacy podczas wspólnych służb na jednostkach pływających zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Wypoczywając nad wodą pamiętajmy zatem, aby nie pozostawiać ich bez opieki. Najmłodsi powinny korzystać z dmuchanych zabawek wodnych i przebywać w wodzie tylko w obecności dorosłych. Mundurowi kontrolują również jednostki pływające pod kontem wyposażenia w sprzęt ratowniczy, rozmawiają z wędkarzami na temat bezpiecznego relaksu na brzegu. Wspólne działania strażaków i policjantów będą kontynuowane do końca wakacji. Jednostki pływające będą nadzorowały opolski odcinek Odry, a także jeziora turawski.
Zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.