Uczniowie z brzeskiej podstawówki podeszli do egzaminu na kartę rowerową. To ich pierwszy dokument, uprawniający do poruszania się po drogach. Całe wydarzenie odbyło się pod okiem opolskich policjantów i przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Świeżo upieczonym rowerzystom życzymy samych bezpiecznie przebytych kilometrów.

Wiele dzieci posiada rowery i chętnie z nich korzysta. Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. To samo dotyczy elektrycznych hulajnóg, którymi coraz częściej się przemieszczamy.

Dlatego wczoraj, (17 maja) na miasteczku rowerowym w Opolu, uczniowie ze szkoły podstawowej w Brzegu, pod bacznym okiem policjantów i przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, zdawały egzamin praktyczny na pierwsze prawo jazdy. Wcześniej uczniowie zdawali pisemny test wiedzy teoretycznej. Tylko Ci, którzy egzamin zaliczyli pozytywnie, przystąpili do części praktycznej.

Wszystko po to, aby mogły otrzymać swoje pierwsze uprawnienia do kierowania, które pozwalają do poruszania się samodzielnie po drodze publicznej. I choć dzieciom towarzyszył stres i łzy radości, wszyscy zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym.

Teraz mamy pewność, że brzescy uczniowie wiedzą, jak reagować na sygnały i znaki drogowe, jak zachować się podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych czy gdzie rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu. Już niebawem policjanci będą przeprowadzone następne egzaminy na kartę rowerową w kolejnych szkołach.

Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież od 10 do 18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych. Obok odpowiednich świateł i sprawnych hamulców jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze. Kartę otrzymać można w szkole, po sprawdzeniu kwalifikacji, czyli zdaniu egzaminu. Egzamin może przeprowadzić nauczyciel wychowania komunikacyjnego upoważniony przez dyrektora szkoły, policjant posiadający przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego lub egzaminator.

Wszystkim rowerzystom policjanci życzą szerokiej drogi.