Policjanci ćwiczyli ratowanie z przerwanego lodu - szkolenie na Jeziorze Dużym w Turawie

Na zamarzniętym Jeziorze Dużym w Turawie policjanci przeprowadzili ćwiczenia wydobywania osób z wody i poruszania się po kruchej tafli. Działania odbyły się przy stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i objęły praktyczne scenariusze ratownicze.
Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Opolu, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Nysie oraz Samodzielnego Poddziału Prewencji Policji w Opolu, wzięli udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego w warunkach zimowych. Zajęcia odbyły się 10 stycznia na Jeziorze Dużym w Turawie przy stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ćwiczenia koncentrowały się na działaniach w sytuacji załamania się lodu pod osobą przebywającą na tafli. Funkcjonariusze trenowali techniki podejmowania osób z wody oraz bezpiecznego poruszania się po kruchym lodzie. Praktyczne zajęcia obejmowały również użycie specjalistycznego skafandra zimowego, w który w bieżącym roku zostali wyposażeni policjanci Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
Szkolenie przeprowadzono we współpracy z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - gospodarzem miejsca - którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniem. Uczestnikami byli funkcjonariusze pełniący w sezonie letnim służbę w sezonowych ogniwach wodnych, co miało na celu podniesienie ich gotowości do działań również w warunkach zimowych.
Zajęcia wpisywały się w ogólnopolską kampanię społeczną „Kruche Życie”, organizowaną przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Celem kampanii jest zwiększanie świadomości zagrożeń związanych z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne oraz promowanie bezpiecznych zachowań w okresie zimowym.
Organizatorzy podkreślili, że tego rodzaju inicjatywy służą podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa i poprawiają zdolność służb do skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
na podstawie: Policja Opole.
Ostatnie Artykuły

Wiosenne roboty na opolskich krajówkach – ruszają remonty i koszenia

Klienci sklepu wezwali policję - pracownik miał blisko 2 promile

Asfaltowy finisz przy Makro nabiera tempa na północnej obwodnicy

W opuszczonym zakładzie w Prudniku przećwiczono katastrofę budowlaną

Brzeska „Trójka” świętuje 80 lat. W murach szkoły wróciły wspomnienia i wzruszenia

Remont Pomnika Czynu Powstańczego rusza podczas uroczystości na Górze Świętej Anny

Prawie 27 mln zł na odbudowę po powodzi. Ruszą most i droga

Najpierw potrącił 18-latka na hulajnodze, potem go pobił i okradł - 26-latek w areszcie

Dodatkowe kursy na mecz Odry. Tak kibice dojadą i wrócą autobusem

Strażacy z Nysy odebrali odznaczenia. Uroczystość niosła wyraźny sygnał wdzięczności

W Nysie ruszyło forum o bezpieczeństwie. Samorząd i służby szukają wspólnego języka

Opole wybrało piątkę książek. Finał Debiut Young Adult coraz bliżej

Trzylatek pod opieką pijanych rodziców - policja zareagowała po sygnale sąsiada

Fantastyka i stadion. W Opolu będzie weekend pełen kontrastów
Przydatne dane teleadresowe
- Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Opolu - kontakt, badania gleby, cennik
- Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu - kontakt, zgłaszanie usterek, zajęcie pasa drogowego
- Główna Biblioteka Lekarska w Opolu - kontakt, godziny i zasoby medyczne
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu - kontakt, oddziały, zgłoszenia kontroli
- Placówka Straży Granicznej w Opolu - kontakt, zasięg i zadania
