Jak wybrać dobre miejsce do montażu anteny satelitarnej?

Antena satelitarna pozwala na odbiór wielu programów. Gdy chcesz zamontować ją we własnym zakresie, sprawdź, w jaki sposób to zrobić! Ważne jest zarówno dobranie odpowiedniego miejsca montażu, jak ustawienie anteny tak, aby pozwalała ona na odbiór sygnału satelitarnego. O czym trzeba pamiętać?

Miejsce montażu anteny satelitarnej

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym antena satelitarna zostanie zamontowana. Dokładne informacje na ten temat powinien przekazać operator telewizji satelitarnej.

W większości przypadków talerz anteny powinien być skierowany na południe, dlatego też to właśnie od strony południowej budynku najczęściej jest ona montowana.

Wybierając właściwe miejsce do zamontowania anteny, należy pamiętać o tym, żeby:

  • Antena nie była przesłonięta, na przykład innymi budynkami, drzewem,
  • Antena pozwalała na łatwy dostęp, który jest potrzebny do jej montażu, regulacji,
  • Pod anteną nie znajdowały się różne konstrukcje, na przykład jak altana, taras,
  • Miejsce powinno być w miarę osłonięte przed wiatrem, aby nie spowodować uszkodzenia anteny.

Najlepiej zatem dokładnie dobrać miejsce montażu, aby można było następnie łatwo korzystać z anteny oraz z telewizji satelitarnej.

Uwaga! W przypadku montażu satelity na budynku należącym do innego właściciela należy uzyskać jego pozwolenie.

Jak ustawić antenę satelitarną pod odpowiednim kątem?

Sam wybór miejsca to jednak jeszcze nie wszystko, aby zacząć oglądać telewizję satelitarną. Również ważne jest właściwe ustawianie anteny satelitarnej pod odpowiednim kątem. Nie jest ono skomplikowane, gdy skorzysta się z tego celu z internetu i pomocnych programów.

Aby wybrać właściwy kąt anteny satelitarnej, należy pamiętać o poniższych kwestiach:

  • Wybór własnej lokalizacji – szerokości oraz długości geograficznej, co można zrobić za pomocą dostępnych online map,
  • Sprawdzenie właściwej pozycji anteny w programach dostępnych online, które pokazują, w jaki sposób należy ustawić antenę pod kątem kierunku oraz nachylenia – w tym celu może także pomóc smartfon wyposażony w kompas.

Można także skorzystać z serwisów internetowych, które od razu łączą w sobie te dwie funkcje, czyli pozwalają na sprawdzenie właściwego miejsca montażu oraz ustawienia anteny satelitarnej bezpośrednio na mapie.

Gdy mamy jednak trudności z zamontowaniem anteny satelitarnej oraz ustawieniem dekodera, warto zwrócić się do firm specjalizujących się w świadczeniu tych usług.