Lato już minęło i nastały chłodniejsze pory roku. Siadasz z filiżanką aromatycznej herbaty w ręce i obserwujesz, jak za ogromnymi przeszkleniami jesień maluje najpiękniejsze pejzaże. Podoba Ci się ten scenariusz? Jeśli zdecydujesz się na ogród zimowy, staniesz się bohaterem odmalowanej przed chwilą sceny.
Ogrody zimowe — historia
Ogrody zimowe dawniej nazywane były oranżeriami. Pierwsze z nich powstały już w XVI wieku. Na północy Alp budowano specjalne pomieszczenia dla roślin cytrusowych. Konstrukcja ogrodów zimowych była drewniana z oszkloną ścianą od strony południowej.
Mijały lata, a moda na ogrody zimowe przetrwała. Z czasem przekształciły się one w pomarańczarnie i miejsca przeznaczone do hodowli cytryn.
W 1615 roku Maria Medycejska sprowadziła 250 drzewek cytrusowych, nad którymi pieczę sprawowali toskańscy ogrodnicy. Natomiast uroki ogrodu zimowego samej Matyldy Bonaparte opisywano już w 1869 roku.
Ogród zimowy, czyli dodatkowe wnętrze w domu
Jeśli chcesz przetrwać mroźną zimę, jednocześnie ciesząc się przytulnym zakątkiem w swoim domu, postaw na ogród zimowy. Możesz zdecydować się na dodatkowe pomieszczenie przylegające do Twojej rezydencji lub po prostu zabudować taras. Najlepiej, kiedy o ogrodzie zimowym pomyślisz już na etapie budowy domu. Wtedy łatwo uzyskać spójną kompozycję architektoniczną.
Gdy zainwestujesz w ogród zimowy usytuowany od strony południowej, konieczne będą przesłony zewnętrzne. Ochronią one wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem, a Tobie zapewnią odpowiednią ilość cienia.
Aluminium — to z niego wznosi się konstrukcje ogrodów zimowych
Jeśli wahasz się, z jakich materiałów zbudować ogród zimowy — podpowiadamy, że najlepsze i najtrwalsze jest aluminium. Surowiec ten śmiało możemy nazwać zielonym bohaterem współczesnego budownictwa. Jest trzykrotnie lżejszy od stali i żelaza, a tak samo trwały i wytrzymały. Dodatkowo aluminium jest odporne na korozję. Jego „elastyczność” pozwala na formowanie różnych kształtów. Twój ogród zimowy może więc powstać na planie koła, kwadratu lub nawet wieloboku.
Aluminium jest także materiałem ekologicznym. Można go poddawać procesowi recyklingu praktycznie nieskończoną ilość razy i nie traci ono nic ze swoich właściwości. To jednak nie wszystko. Zużycie energii podczas przetworzenia aluminium jest o 95% mniejsze niż w przypadku jego pierwotnego wytworzenia. Jak więc widzisz, nowoczesne budownictwo czerpie z wielu rozwiązań — przyjaznych naszej planecie i zapewniających trwałe oraz solidne konstrukcje.
Zieleń w ogrodzie zimowym
Czym byłyby ogrody zimowe, gdyby nie rosnące w nich kwiaty i krzewy? To właśnie w tym celu powstały pierwsze ogrody zimowe. I choć ich idea zmieniła się przez lata, nadal są miejscami, które warto ozdobić roślinnością. Chociażby po to, aby w środku zimy poczuć się jak na egzotycznych wakacjach. Możesz pokusić się o tradycyjną hodowlę kwiatów lub postawić na modną obecnie uprawę hydroponiczną. Zagwarantuje ona dobre warunki do rozwoju roślinności, a Tobie zapewni wygodę. Na czym jednak polega owa uprawa hydroponiczna? Tradycyjną ziemię zastępuje obojętny chemicznie granulat. Jeśli tylko dobierzesz odpowiednie donice, Twój ogrodnik może zapomnieć o podlewaniu nawet na dwa tygodnie.
Jakie natomiast są zalety takiego rozwiązania? Roślinność hydroponiczna działa jak naturalny filtr, pochłaniając toksyny z powietrza. Już jedna większa roślin wystarczy, aby obniżyć stężenie toksyn i kurzu. Takie rozwiązanie jest wprost wybawieniem dla alergików. Roślinność hydroponiczna nawilża powietrze, dzięki czemu chroni układ oddechowy przed wieloma chorobami.
Dobrym pomysłem może okazać się także inwestycja w zieloną ścianę. Roślinność hoduje się w specjalnych kieszeniach z tkaniny, co pozwala oszczędzić wiele miejsca w ogrodzie zimowym. Pamiętaj jednak o tym, aby taka hodowla nie znajdowała się w pobliżu grzejników i okien.
Odrobina zieleni i wiele światła — to pomysły na nieszablonowy ogród zimowy. Zaaranżuj go według swojego uznania i ciesz się powiewem wiosny, nawet gdy za oknem szaleje śnieżyca i ściska tęgi mróz.