Czym jest sushi i jakie są jego rodzaje

Co to jest sushi?

Sushi w klasycznym rozumieniu jest daniem podawanym na surowo. Jako najczęstsze składowe tego dania możemy wymienić sashimi, czyli surowe mięsa z ryb lub owoców morza oraz shari, czyli specjalnie przygotowany ryż. Do dania często dodawane są również inne dodatki takie jak wodorosty morskie, wasabi oraz wiele więcej. Dodatki zawierające się w sushi nazywamy nori. Danie to przede wszystkim kojarzy nam się z Japonią, jednak potrawa ta pochodzi tak naprawdę z Azji Południowo-Wschodniej. Geneza sushi zaczęła się od sposobu konserwowania mięsa. Przełomem było wynalezienie octu ryżowego. Od tego momentu sposób jedzenia tego dania przypominał ten, który możemy zaobserwować dziś. 

Jakie są rodzaje sushi?

Nigiri - jest to najstarszy i najbardziej popularny rodzaj sushi. W typ typie ryż przyjmuje podłużny owalny kształt, a na podawanym wasabi kładziony jest kawałek ryby lub inny owoc morza. Istnieje kilka odmian nigiri. Najpopularniejsze z nich to akami oraz chutoro. Są one tanie w przygotowaniu i posiadają całkiem ciekawy i dobry smak.

Maki -jest to typ sushi, który głównie jest popularny na terenie Europy oraz USA. W Japonii znacząco przegrywa z nigiri i gunkan. Przygotowanie tego rodzaju sushi polega na zawijaniu ryży wraz z różnymi dodatkami w arkusze z glonów nori. W ten sposób otrzymujemy roladkę, którą kroi się na mniejsze kawałki. Ten rodzaj sushi dzielimy ze względu na rodzaj nadzienia, jaki znajduje się wewnątrz rolowanych kawałków. Popularne rodzaje tego typu sushi to HOSOmaki oraz FUTOmaki.

Uramaki - jest to typ sushi charakteryzujący się odwróceniem sposobu przygotowania względem typu maki. Tym razem składniki są zawinięte w arkusz glonów nori, a następnie są obtaczane ryżem. Niektórzy posypują całość również sezamem lub owijają je różnymi gatunkami ryb. 

Gunkan maki - są to niewielkich rozmiarów ruloniki przygotowane z płatów nori. Na dole rulonika umieszcza się ryż, a reszta miejsca jest wypełniana różnymi dodatkami. Często jest to kawior, łosoś lub tuńczyk. W Japonii często dodawany jest tamtejszy specjał, jakim jest fasola natto.

Temaki - ten rodzaj charakteryzuje się tym, że ryz wraz z pozostałymi składnikami jest zawinięty w podsmażony odpowiednio płat nori. Sushi przygotowane w ten sposób najczęściej przybiera kształt stożków. 

Inari - wyglą tego rodzaju odbiega nieco od pozostałych. Składa się ono z kieszonek wykonanych ze smażonego sera tofu aburaage. Kieszonki te są najczęściej wypełniane ryżem wraz z dodatkami, którymi najczęściej są kawałki kurczaka oraz grzybki shitake.

Są to tylko niektóre z wielu typów sushi, jakie występują na rynku. W zależności od części świata jedne są popularniejsze, a inne mniej. Każdy z typów różni się od siebie sposobem przygotowania oraz występującymi w nim składnikami. Zapraszamy odwiedzić stronę Sushi Warszawa ,znajdziesz u nas wiele zestawów sushi, przygotowanych przez sushimasterów z wieloletnim i niezwykle bogatym doświadczeniem.

Jak jeść sushi?

Jedzenie tego dania charakteryzuje się pewnymi warunkami, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim jemy palcami lub pałeczkami. Dodatki takie jak wasabi lub sos sojowy używamy z umiarem. Nie można zabijać za pomocą dodatków prawdziwego smaku sushi. Ważne jest, aby jeść tak, aby poszczególne kawałki się nam nie rozpadały. Sashimi, czyli plastry surowych ryb lub owoców morza jemy wyłącznie pałeczkami. Najlepiej zamiast jednego wielkiego zestawu, zmów kilka mniejszych, by cały czas czuć świeżość potrawy. Nie przejmuj się bardzo cała etykieta zawarta w jedzeniu sushi. Staraj się rozkoszować smakami na talerzu.