Jak zorganizować pogrzeb świecki, a jak religijny?

Pogrzeby to smutne ceremonie, ale dzięki nim możemy po raz ostatni pożegnać zmarłych nam bliskich. Organizacja pogrzebu jest trudna, ale konieczna, jeżeli zależy nam na tym, aby ceremonia przebiegała bez większych zakłóceń. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym, czy pogrzeb ma mieć charakter świecki, czy może religijny.

Kiedy zdecydować się na pogrzeb religijny i jak go przygotować?

W Polsce nadal najpopularniejsze są katolickie ceremonie pogrzebowe. Nie ma się temu co dziwić, bo nasz kraj zamieszkuje całkiem sporo katolików. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak właściwie przebiega religijna ceremonia i jak należy się do niej przygotować. Otóż ma ona miejsce w kościele bądź kaplicy. Po zakończonej mszy świętej o charakterze żałobnym, ciało zmarłego chowane jest w przygotowanym wcześniej grobie. Organizacja pogrzebu o charakterze religijnym nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Trzeba będzie porozmawiać z proboszczem, który ma poprowadzić ceremonię. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie także rozmowa z organistą, jeżeli zależy nam na odpowiedniej oprawie muzycznej ceremonii.

Co warto wiedzieć na temat świeckich ceremonii?

Świecka ceremonia przebiega nieco inaczej niż ceremonia religijna. Trzeba więc przygotować ją w inny sposób. Przede wszystkim, prowadzeniem ceremonii świeckiej zajmuje się tak zwany Mistrz Ceremonii. Warto zaznaczyć, że Mistrza Ceremonii można sobie dowolnie wybrać. Warto więc zastanowić się nad tym, kto właściwie powinien nim zostać. Pochówek ciała osoby zmarłej może odbyć się oczywiście na cmentarzu, najczęściej dowolnie wybranym. Podczas ceremonii świeckiej mogą wypowiadać się osoby, które znały osobę zmarłą. Warto zastanowić się nad tym, jaki ma być porządek ceremonii. Przydadzą się także kwiaty, które należy zamówić w lokalnej kwiaciarni z wyprzedzeniem. Można także wynająć trębacza, który pożegna osobę zmarłą po złożeniu ciała do grobu. Wiele osób decyduje się również na wynajęcie osoby, która zagra lub zaśpiewa ulubioną piosenkę osoby zmarłej. Co ważne, wcale nie musi być to smutny utwór.

Jak zorganizować stypę?

Stypa może zostać zorganizowana zarówno po pogrzebie świeckim, jak i po pogrzebie katolickim. Powinniśmy zastanowić się nad tym, czy w ogóle chcemy ją organizować. Istnieje na pewno kilka zalet takiego rozwiązania. Stypa bez wątpienia jest okazją do powspominania osoby, która od nas odeszła. Doskonale byłoby zadbać o odpowiednie jej zorganizowanie. Wydaje się, że całkiem trafionym pomysłem będzie organizacja stypy w jakiejś restauracji. Dobrze byłoby zdecydować się na takie rozwiązanie, jeżeli w stypie ma wziąć udział sporo osób. Całkiem dobrym pomysłem może być jednak organizacja stypy w domu. Warto skorzystać z takiej opcji, jeśli w stypie ma brać udział jedynie kilku członków najbliższej rodziny. Wiele osób zastanawia się nad tym, co właściwie zaserwować na stypie. Większość osób decyduje się podać obiad składający się z przynajmniej jednego ciepłego dania. Niektórzy jednak stawiają na gorący napój oraz ciasto.

Dodatkowe informacje: Pogrzeby KALLA Warszawa - organizacja ceremonii pogrzebowych. Sprawdź więcej szczegółów.