GPS do opryskiwacza rolniczego – dlaczego warto go stosować?

Czasy, gdy nasi dziadkowie, do których letnią porą wyjeżdżaliśmy na wakacje, intuicyjnie, wręcz powiedzielibyśmy „na czuja”, poruszali się po swoich polach, powoli odchodzą już w zapomnienie. Dziś najnowocześniejsze, cyfrowe technologie (w tym GPS do opryskiwacza) z niewiarygodną wręcz efektywnością potrafią wspomóc w pracach polowych, w opryskach rozległych sadów, czy nawet przy zwykłym zraszaniu pól golfowych.

Czasy, gdy nasi dziadkowie, do których letnią porą wyjeżdżaliśmy na wakacje, intuicyjnie, wręcz powiedzielibyśmy „na czuja”, poruszali się po swoich polach, powoli odchodzą już w zapomnienie. Dziś najnowocześniejsze, cyfrowe technologie (w tym GPS do opryskiwacza) z niewiarygodną wręcz efektywnością potrafią wspomóc w pracach polowych, w opryskach rozległych sadów, czy nawet przy zwykłym zraszaniu pól golfowych.

Czym tak właściwie jest rolnictwo precyzyjne?

Z pewnością nawet użytkownik sklepu z aplikacjami, powierzchownie doń zaglądający, musiał zauważyć, iż tzw. oprogramowanie sterujące lub wspomagające wkrada się już niemalże do każdej dziedziny życia społecznego. Podobnie jest z branżami wytwórczymi lub usługowymi.

Również i w starym, rodzimym rolnictwie, będącym niemalże synonimem niezmiennego w swym wymiarze, poczciwego prowincjonalnego konserwatyzmu, cyfryzacja wymościła sobie niepodważalne już miejsce. Wydaje się wręcz, że jeśli nie poszczególne komponenty całej branży, takie jak przykładowo opryskiwanie pól z komputerowym wspomaganiem, to sama technologia cyfrowa uznawana jest za niemalże osobny sektor gospodarki rolnej.

Ową rangę najnowsze technologie zyskały, gdy okazało się, iż tzw. rolnictwo precyzyjne potrafi rzeczywiście wspomóc producenta rolnego. I to wspiera nie tylko w samych zbiorach, lecz także i na wcześniejszych etapach – kwestiach geodezyjnych, planowaniu upraw, nawożeniu (opryskiwacze rolnicze). Technologie cyfrowe nieodzowne są także w sprawach, wydawałoby się, najbardziej prozaicznych, czyli w prowadzeniu pojazdów i w efektywnej logistyce – dojeździe do pól lub do punktów magazynowania lub odbioru przez pośredników.

Już w latach 70-tych inżynierowie zajmujący się automatyzacją (a potem i komputeryzacją) procesów produkcyjnych rozpoczęli pewne nieśmiałe próby usprawnienia prac rolnych. Zmiany nabrały tempa dopiero od lat 90-tych, gdy pojawił się system GPS, a potem i wykorzystanie dynamicznych zdjęć satelitarnych do prognozowania pogody, wyznaczenia wilgotności gleby i wyznaczenia poziomu stosowania środków ochrony roślinności, czyli popularnie rozumiane opryskiwanie pól. W chwili obecnej rolnictwo precyzyjne polega na skorelowanej współpracy urządzeń (montowalnych samodzielnie czujników terenowych lub fabrycznie na pojazdach, urządzeniach polowych) oraz oprogramowania, takim jak GPS do opryskiwacza, tak, by obserwując zmienność warunków i reakcji zasiewów, można było zmniejszyć ryzyko nieproduktywności.

Opryskiwanie pól a użycie efektywnego oprogramowania

W skrócie tylko nadmieńmy, iż system GPS ma dużo więcej funkcjonalności niźli tylko zastosowanie GPS do opryskiwacza. Za pomocą systemów GPS i GNSS możemy zmierzyć pola uprawne pod względem geodezyjnym, ale także monitorować ich stan (wzmiankowane wyżej czujniki), a dane nanosić na odpowiednio sprofilowane mapy.

Ale wracając do kwestii głównej, jaką jest opryskiwanie pól, użyteczną aplikację oraz sam hardware (czyli mini-komputer do opryskiwacza) możemy zainstalować na samym opryskiwaczu polowym, jak i w ciągniku. GPS do opryskiwacza, a zwłaszcza wykorzystywana przezeń nawigacja, to najbardziej efektywny sposób, by zwiększyć efektywność pracy. Przy czym efektywność rozumiemy tu jako zniwelowanie strat w środkach ochrony, zmniejszenie czasu pracy oraz obniżkę kosztów paliw i energii.

Dobrym systemem nawigacji rolniczej jest GPS Matrix 430: https://agrotech-junoszyn.pl/produkty/matrix-430/

Dobry system GPS do opryskiwacza to nie tylko czytelny ekran, ale także intuicyjny interfejs oraz rozbudowane funkcjonalności. A wśród nich najczęściej producenci oprogramowania umieszczają: prowadzenie równoległe, wewnętrzną pamięć raportów pracy opryskiwacza, możliwość sprzęgnięcia sterowania układem cieczy opryskowej, regulację (utrzymanie stałej) prędkości jazdy czy regulację wydatkowania cieczy zależnie od prędkości pojazdu. Poza tym, opryskiwacze rolnicze wraz z zintegrowanym systemem nawigacji działać będą na każdym niemalże tablecie czy smartfonie, ułatwiając pracę każdemu początkującemu użytkownikowi modułów rolnictwa precyzyjnego, który nie chce rozstawać się i bardziej ufa swoim urządzeniom mobilnym.