Koszule spełniają swoją funkcję w kobiecej garderobie od kilkuset lat. Na przestrzeni XX. wieku można było zaobserwować kilka niezwykle rozpoznawalnych trendów, które z powodzeniem odwzorowywane były w damskiej modzie przez kolejne pokolenia kobiet. Są one nieustającym źródłem inspiracji dla kreatorów trendów i użytkowników mody. Kiedy przyjrzymy się rodzajom koszul damskich modnych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, zobaczymy, że koszula damska łączy ze sobą dwa walory:
- jest elementem bazowym, podstawą garderoby,
- jest też elementem mogącym wpłynąć na całą stylizację, a nawet być jej najważniejszym elementem.
Czy masz ochotę na vintage?
Koszule damskie dają możliwość wyrażenia siebie osobom o najprzeróżniejszych upodobaniach stylistycznych. Doceni je każda kobieta, która lubi wprowadzać do swej garderoby elementy stylu vintage. Co ważne nie trzeba wcale szukać odpowiednich części garderoby w sklepach z odzieżą vintage. Marki odzieżowe proponują elementy garderoby, z których można stworzyć stylową całość. Koszulowa bluzka, gładka lub wzorzysta połączona z usztywnioną spódnicą na halce, lub podkreślającymi talię dżinsowymi spodniami stworzy całość przywodzącą na myśl lata 50. Prosta koszula o uniwersalnym kroju połączona z krótką sukienką bez rękawów i kryjącymi rajstopami świetnie też dopełni stylizacje charakterystyczne dla lat 60.
Lata 70.? Tacy byliśmy jeszcze wczoraj
Jeszcze więcej możliwości stylizacyjnych daje epoka lat 70. Ten czas wielu z nas kojarzy się z epoką „dzieci kwiatów”, jednak lata 70. to także bardzo rozpoznawalny styl miejski. Zestaw złożony z koszuli połączonej ze spodniami stylizowanymi na męskie uzupełniony o odpowiednie dodatki — torebkę, buty na obcasie i apaszkę stworzy niezwykle kobiecą i stylową całość. Aby uniknąć stylizacyjnej dosłowności, można pokusić się o połączenie prostej białej stylizowanej na męską koszuli z dżinsowymi dzwonami w stylu boho. W ostatnich sezonach niezwykle popularny jest styl, który starsze pokolenia kobiet pamiętają z lat 80. Bluzki koszulowe połączone z marszczonymi w pasie spodniami i botkami w szpic, to charakterystyczny dla tej epoki wizerunek.
Czasem liczy się tylko dzisiaj
Koszula to jeden z najbardziej klasycznych elementów ubioru. Zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej jest to element codziennego stroju bez względu na stylistykę, jaką dla siebie wybierzemy. Nie można również zapominać, że koszula w wielu zawodach jest niezbędnym elementem zawodowego uniformu, z którego nie możemy rezygnować, nawet pracując zdalnie. W takim wypadku warto postarać się o elegancki, ale też wygodny model, który nie tylko zapewni nam odpowiedni wizerunek, ale też sprawi, że kilkugodzinna praca przy komputerze będzie komfortowa i przyjemna. By tak było, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego koszula została wykonana. Jednym z najprzyjemniejszych w użyciu materiałów jest wiskoza. Jest miękka i przewiewna, a także jest materiałem przepuszczającym powietrze. Te cechy sprawiają, że wiskoza jest idealnym materiałem do produkcji koszul. Dzięki temu wygodna i ładna koszula będzie też świetnym wyborem w czasie relaksu. Spędzając czas w domu, warto ubrać się tak, by poczuć się atrakcyjnie. Popołudnie spędzone w fotelu z książką i dobrą herbatą lub film obejrzany w towarzystwie bliskiej osoby będą smakowały jeszcze lepiej.
Koszula to część garderoby, która zadowoli zarówno osoby kochające klasykę, jak i te, które lubią ekstrawagancję. Posiadając kilka dobrej jakości koszul w różnych kolorach i wzorach, można każdego dnia wyglądać zupełnie inaczej. Koszula o klasycznym kroju będzie pasowała do spodni typu dzwony, uzupełni poszarpane dżinsy lub eleganckie spodnie z kantem. W swojej uniwersalności pozwoli spełnić wszelkie stylizacyjne zachcianki. Prócz wszystkich tych zalet koszula ma jeszcze jedną: pasuje kobiecie w każdym wieku.