Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup nieruchomości czy inną dużą inwestycją nie zaciągając kredytu w banku. Poszukiwanie atrakcyjnej oferty jest czasochłonne i wymaga posiadania pewnej wiedzy w kwestiach finansowych. Aby zatem zaoszczędzić czas i mieć pewność, że przedstawiona przez bank oferta jest naprawdę korzystna warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Kim jest i na czym dokładnie polega jego praca?
Czym zajmują się doradcy kredytowi?
Zadaniem doradcy kredytowego jest udzielenie pomocy konsumentowi chcącemu zaciągnąć kredyt w banku. Podczas współpracy klient dowiaduje się jakimi kryteriami kierują się banki podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu. Taka pomoc jest nieoceniona przede wszystkim dla osób, których wiedza na temat kredytów oraz zasad ich udzielania jest niewielka.
W trakcie współpracy doradca kredytowy zawsze pyta o to jak duży kredyt klient chce otrzymać. Można spodziewać się różnych pytań, między innymi o cel kredytu czy o oczekiwany okres jego spłaty. Konieczne będzie również wskazanie miejsca pracy, wysokości osiąganych zarobków oraz podanie informacji o okresie oraz formie zatrudnienia. Doradca kredytowy może również spytać o dotychczasową historię kredytową, między innymi czy były już zaciągane kredyty, a jeśli tak to czy były spłacane zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Należy zdawać sobie sprawę, że pomimo współpracy z profesjonalnym doradcą kredytową może się okazać, że nie uda się uzyskać oczekiwanego kredytu lub część z oczekiwań klienta nie zostanie spełniona. W niektórych przypadkach banki mogą zaoferować kwotę niższą od tej, którą we wniosku kredytowym wskazał klient. Również okres spłaty może być dłuższy lub krótszy od oczekiwanego przez klienta co wpływa na wysokość raty zobowiązania. Warto jednak pamiętać, że klient zawsze samodzielnie decyduje o skorzystaniu lub odrzuceniu oferty przedstawionej przez bank.
Kto powinien skorzystać z usług doradcy kredytowego?
Doradcy kredytowi mogą pomóc przede wszystkim osobom zainteresowanym zaciągnięciem kredytu (najczęściej hipotecznego), jednak nie mających dużej wiedzy w kwestii finansów. Usługi profesjonalisty są przydatne również w przypadku, gdy nie ma się czasu na samodzielne porównywanie propozycji banków lub po prostu chce się uniknąć zbędnego stresu oraz ryzyka wybrania niekorzystnej oferty kredytowej.
Jaki jest koszt usług doradców kredytowych?
Za każdym razem koszt współpracy z doradcą kredytowym jest ustalany bezpośrednio przed jej rozpoczęciem. W większości przypadków wynagrodzeniem dla doradcy jest prowizja od banku, z którym klient ostatecznie podpisze umowę. Oznacza to, że konsument nie płaci dodatkowo za udzieloną mu pomoc. To korzystne rozwiązanie, jednak część osób obawia się, że w związku z systemem prowizyjnym doradca może nie być obiektywny podczas wskazywania najbardziej atrakcyjnej oferty i zawsze będzie rekomendował bank oferujący mu najwyższe wynagrodzenie. Na szczęście te obawy są bezzasadne, ponieważ prowizje oferowane przez banki mają zbliżoną wysokość, zazwyczaj jest to mniej więcej 1%.