Kowadło jest narzędziem metalowym, który się składa ze sporego bloku metalu, o spłaszczonej górnej powierzchni, na której jest uderzony inny obiekt. Kowadła są takie masywne, jak jest to praktyczne, ponieważ im jest większa ich bezwładność, tym przenoszą efektywniej energię narzędzi uderzających na przedmiot odrabiany.

Kowadło w większości przypadku używane jest jako narzędzie do kucia. Przed nadejściem spawalniczej nowoczesnej technologii był narzędziem podstawowym metalowców. Zdecydowanie większość kowadeł nowoczesnych wykonane są z odlewu stali, który został leczony płomieniem czy też indukcji elektrycznej. Kowadła niedrogie wykonane zostały z żeliwa oraz także niskiej jakości stali, ale się uważa, że nie nadaje się do użytku poważnego, ponieważ niestety się odkształcają i nie odbijają po uderzeniu.

Umieszczenie

Kowadło umieścić należy na podstawie solidnej wykonanej z materiału odpornego na ogień oraz uderzenia. Wymaga przymocowania solidnego do podstawy, dzięki czemu przy uderzeniu młotkiem nie przesunie się. Kowadło luźne jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ spać może z podstawy i jest narzędziem nieefektywnym do kucia. Metodami powszechnymi mocowania kowadeł są łańcuchy, kolce, paski żelazne, paski stalowe, kable, zaciski czy też śruby tam gdzie są otwory.

Kowadło – co należy o nim wiedzieć?

Kowal by użył tego, co miał pod ręką, o ile trzymał mocno na miejscu kowadło. Kowadło umieszczane jest tak blisko kuźni, jak to jest wygodne, zwykle na pewno nie dalej niż jeden krok do kuźni, aby móc zapobiec utracie ciepła w elemencie obrabianym. Najczęściej tradycyjnie podstawą była kłoda wykonana z drewna twardego czy też dużego drewna zakopanego kilka stóp w podłodze samej kuźni. Zrobiono to po to, aby unieruchamiać kowadła, gdy na kowadle wykonano ciężkie gięcie oraz kucie. W przemysłowej epoce stały się dostępne podstawy żeliwne. Mieli zaletę tę, że dodawali obciążenie dodatkowe do kowadła, dzięki czemu stabilne było bardziej, a samo kowadło tym samym było ruchome. Te bazy są dzisiaj bardzo poszukiwane przez wielu kolekcjonerów. Kiedy beton się stał dostępny powszechnie, niektórzy kowale zaczęli wytwarzać podstawy kowadeł, które są zbrojone stalą, pomimo tego, że praktyka ta w dużej mierze została zaniechana.

W czasach bardziej współczesnych wiele kowadeł było umieszczonych bezpośrednio na podstawach wykonanych ze stali, bardzo często na grubych, krótkich odcinkach dużego dwuteownika. Poza tym podstawy wykonane zostały z wymiarowej skręconej tarcicy ze sobą w celu tworzenia dużego bloku czy też bębnów stalowych wypełnionych piaskiem olejem nasyconym, aby móc zapewnić sam efekt tłumienia. Niektórzy kowale w ostatnim czasie stali się popularnie na podstawie statywów ze stali prefabrykowanej.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów jak widać jest to narzędzie troszkę skomplikowane. Jednak zapoznając się z ich definicją i najważniejszymi informacjami na pewno będzie nam łatwiej to wszystko pojąć i przekonamy się, że wcale kowadła nie są takie straszne, jakby mogło się nam wydawać.