Odzież ochronna ma za zadanie ochronić pracownika przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z realizowania obowiązków służbowych, np. na terenie zakładu przemysłowego. Zapewnia zainteresowanym pełne bezpieczeństwo oraz dba o ich komfort. Ważne jest jednak to, aby taka odzież robocza i ochronna była dopasowywana do wymiarów ciała pracowników. Zbyt luźne lub też obcisłe ubrania mogą okazać się sporą przeszkodą w wykonywaniu różnego rodzaju obowiązków. Istotnym elementem jest również to, aby odzież była kompletna i w jej skład wchodziło obuwie. Należy ją regularnie konserwować oraz prać, dzięki czemu będzie spełniała swoje podstawowe właściwości.
Odzież ochronna - o czym trzeba pamiętać?
Odzież robocza i ochronna powinna być dobierana przez wykwalifikowanych specjalistów, a konkretniej przez inspektorów BHP, którzy mają na ten temat najszerszą wiedzę i potrafią ją wykorzystać w praktyce. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z całym zakładem pracy i przeanalizować miejsca, w których występują największe zagrożenia dla pracowników. To właśnie tam noszenie odzieży ochronnej będzie koniecznością, ponieważ dba o to, aby pracownik mógł wykonywać powierzone mu czynności w stu procentach bezpiecznie i bez obaw o własne zdrowie. Kupowanie odzieży ochronnej bez konsultacji ze specjalistami może zakończyć się bardzo negatywnie, więc nie warto na tym oszczędzać. Dobro i zdrowie pracowników powinny być przecież najważniejsze. Opłaca się kupować certyfikowaną odzież, jednak trzeba pamiętać o tym, że każda zmiana wymaga uprzedniego sprawdzenia. Zajmują się tym placówki certyfikujące. Do sprawy należy podejść jak najbardziej na poważnie, ponieważ tylko wtedy pracownicy nie będą bali się przychodzić do pracy. Warto też pamiętać, że do odzieży roboczej zaliczają się także np. rękawice antyprzecięciowe.
Odzież ochronna - przed czym konkretnie może ochronić?
Odzież robocza i ochronna może ochronić przed wieloma różnymi zagrożeniami, przede wszystkim przed:
- oparzeniami,
- zagrożeniami mechanicznymi i chemicznymi,
- pyłem,
- zagrożeniami termicznymi i biologicznymi,
- czynnikami atmosferycznymi.
Jak widać wyraźnie warto ją posiadać, a jeśli jakiś zakład nie zajmie się tym na odpowiednim poziomie, pracownik nie powinien podejmować w nim pracy. Troska o własne zdrowie jest w tym zakresie zdecydowanie ważniejsza. O zaletach odzieży ochronnej każda zainteresowana osoba może dowiedzieć się na przeprowadzanych w zakładach szkoleniach BHP, w których należy uczestniczyć. Dzięki temu będzie się wiedziało, jak korzystać z konkretnych elementów i w czym mogą pomóc pracownikowi. Wszystkie te zagadnienia wyjaśni pracownikom doświadczony inspektor BHP. Szkolenia dzielą się na wstępne, okresowe oraz kontrolne. Odzież powinna być też wspomagana różnego rodzaju akcesoriami, a więc specjalistycznymi kaskami czy też goglami i rękawicami. To bardzo istotne, aby zakłady pracy na tym nie oszczędzały. W przypadku takich zakupów warto zdecydować się na hurtowe zamawianie odzieży roboczej. Zakładom wyjdzie to na dobre, a pracownicy będą optymalnie zabezpieczeni przed największymi zagrożeniami.