gabinet stomatologiczny stosujący leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane leczeniem kanałowym, przeprowadza się wtedy, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi bądź martwicy. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest długo nieleczona próchnica, ale też pęknięcie, złamanie czy też znaczne starcie zęba. Niebezpieczne jest również wielokrotne wykonywanie zabiegów na jednym zębie ostrzega lekarz stomatolog z gabinetu Mikrostomart w Opolu. Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej, na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Jakie są objawy zakażenia lub zapalenia miazgi?

Do najczęstszych objawów zakażenia lub zapalenia miazgi, które są podstawą do leczenia kanałowego, należą:
• nagły i ostry ból zęba, który może utrzymywać się nawet do kilku godzin,
• ból przy nagryzaniu,
• ciemna barwa zęba,
• spuchnięcie dziąseł wokół zęba,
• wrażliwość zęba na ciepło i zimno.

Martwica zęba nie zawsze daje o sobie znać. Czasami przebiega bezobjawowo, wówczas wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym można będzie zaobserwować ewentualne niepokojące zmiany.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Endodoncja obywa się w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesne i przebiega w następujących etapach.

  1. Diagnostyka RTG - podstawą leczenie kanałowego jest wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu lekarz będzie mógł określa stopień trudności leczenia.
  2. Przygotowanie zęba – najczęściej konieczne jest oczyszczenie zęba z całkowitej próchnicy, a także odbudowa wszystkich brakujących ścian zęba.
  3. Opracowanie kanałów – przy użyciu mikroskopu odkaża się kanały korzeniowe, poprzez usunięcie martwej tkanki i bakterii z wnętrza zęba. Nowoczesne metody leczenia pozwalają na duże powiększenie pola zabiegowego, dzięki czemu leczenie jest dokładniejsze, a to zmniejsza ryzyko niepowodzenia.
  4. Wypełnienie kanałów - oczyszczone kanały zębowe lekarz szczelnie wypełnia specjalnym materiałem, zapobiegającym ponownym zakażeniom. Jeśli wystąpił silny stan zapalny to kanał jest wypełniany lekarstwem i leczenie kontynuowane jest na kolejnej wizycie. Po ostateczny wypełnieniu kanałów wskazane jest wykonanie kolejnego prześwietlenia RTG, w celu upewnienia się, czy leczenie zostało precyzyjnie przeprowadzone.
  5. Odbudowa ostateczna zęba – etapem końcowym jest odbudowa zęba. Według badań, za niepowodzenie leczenia kanałowego aż w 60% przypadków odpowiada niewłaściwe wykonanie odbudowy zęba. Dlatego lekarz powinien tak go odbywać, aby przywrócić mu pierwotną wytrzymałość. W tym celu stosuje się różne rozwiązania laboratoryjne, takie jak korony, wkłady czy nakłady.

Co się stanie w przypadku niepoddania się leczeniu martwego zęba?

Martwy ząb jest siedliskiem bardzo agresywnych bakterii, które z czasem przedostają się do kości otaczającej ząb i powodują jej niszczenie. Zmiany w kości mogą być bardzo niebezpieczne i grozić nawet złamaniem żuchwy. Poza tym w każdym momencie stan zapalny może się zaostrzyć i wywołać bardzo silnym bólem. Taki ząb staje się wówczas bolesny nawet przy dotykaniu językiem. Co więcej, wokół tego zęba może rozwinąć się obrzęk ropny, któremu może towarzyszyć duże opuchnięcie twarzy.

gabinet stomatologiczny Mikrostomart w Opolu