Pożyczki pod zastaw nieruchomości są oferowane przez różne instytucje finansowe, nie tylko przez banki. To daje klientowi możliwość weryfikacji najlepszej oferty dla siebie i tym samym otrzymania znacznie większej sumy pożyczki. Jest ona nawet kilkanaście razy wyższa niż kredyt gotówkowy, ponieważ stanowi nawet 80 procent wartości nieruchomości. Oznacza to, iż można uzyskać w krótkim czasie 500 tysięcy złotych, czy nawet 2 miliony złotych.
Zależy to od stanu nieruchomości, lokalizacji, terminu ukończenia budowy, a nawet tego, czy nieruchomość jest nowa czy wcześniej użytkowana. Można starać się także o pożyczkę posiadając nieruchomości do remontu, w złym stanie technicznym, czy choćby w postaci działek budowlanych. Jedynym ograniczeniem jest brak zadłużeń na nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Pożyczkę można wziąć na zupełnie inny cel niż hipoteczny, dlatego jest to tak ciekawa opcja. Daje ogromne możliwości osobom, które nagle potrzebują sporej gotówki by spłacić inne zobowiązania, lub też banki odmówiły kredytu na nowy biznes. Aby mieć decyzję kredytową, należy najpierw złożyć odpowiednie wnioski, dołączyć dokumentację o nieruchomości, w tym wycenę i akt notarialny, a także osobiste oświadczenia majątkowe. W większości przypadków opinia banku jest pozytywna i w ciągu kilku kolejnych dni otrzymuje się pieniądze na konto, po podpisaniu umowy. Są w niej zawarte zasady spłaty pożyczki, ilość i wysokość rat, termin spłat, a także ewentualne konsekwencje.
Bezpieczeństwo pożyczki pod zastaw nieruchomości
Pożyczka pod zastaw nieruchomości to odpowiedzialna decyzja, ponieważ zabezpieczeniem jest nieruchomość klienta instytucji finansowej. Natomiast cała procedura podlega pod Kodeks Cywilny, dlatego już sam ten fakt powoduje poczucie bezpieczeństwa. Poza tym klient musi tak wynegocjować warunki umowy, aby były one dla niego optymalne i dawały możliwość realnej spłaty pożyczki. Oprocentowanie jest bardzo niskie, może wynosić nawet 5 procent, a w najlepszej opcji spłata może wynieść do 10 lat. Zazwyczaj pożyczka jest wypłacana w polskiej walucie, dzięki czemu klient ma stałe koszty spłaty, bez wahań kursowych. Nieruchomość to zabezpieczenie, które bierze się w ostateczności, kiedy inne formy upomnień i ponagleń do spłaty nie działają. Klient ma ogromne możliwości negocjacji warunków z bankiem, może rozłożyć spłatę na jeszcze mniejsze raty, będąc w trudnej sytuacji materialnej. To również zachęta, aby pomyśleć o pożyczce pod zastaw nieruchomości. Natomiast jeśli klient nie płaci wcale, wtedy bank ma prawo sprzedać nieruchomość i uzyskane pieniądze wziąć na poczet spłaty. Zanim to się wydarzy, bank daje klientowi możliwość sprzedaży nieruchomości po najbardziej atrakcyjnej cenie, dając mu odpowiednią ilość czasu. To również jest korzystne dla klienta, ponieważ może uzyskać taką sumę, jaka mu jest faktycznie potrzebna. Te wszystkie aspekty powodują, że pożyczka tego typu jest o wiele bardziej bezpieczna niż kredyt hipoteczny.