Kiedyś na budowę domu mogły pozwolić sobie osoby o nieprzeciętnych zarobkach. Obecnie postawienie budynku od postaw, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również tani jest możliwe. W dodatku sposobem na to wcale nie jest oszczędność na materiałach. Zakup materiałów niskiej jakości często wiąże się z późniejszymi problemami konstrukcyjnymi lub wykończeniowymi. Ostatecznie zamiast oszczędności mamy nieplanowane dodatkowe wydatki.
Najważniejszym celem będzie dopasowanie projektu budynku do potrzeb oraz możliwości finansowych. Jednak wcale nie musimy rezygnować z marzeń o pięknym domu. Inwestorzy mogą wybierać wśród gotowych projektów małych domów parterowych. Rezygnacja, w tym przypadku, z piwnicy daje spore oszczędności.
Projekty małych domów parterowych a ich wielkość
Według architektów odpowiednią powierzchnią domu dla rodziny 2+2 jest 100 m2. Co więcej, dom taki wciąż zachowa swoją funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Odjęcie jednego pokoju mniej w projektach małych domów parterowych to oszczędność wielkości nawet 30 tys. zł. Dlatego, jeśli nie ma takiej potrzeby, by powiększać dom i tworzyć dodatkowe pokoje to lepiej zrezygnować z nich w swoich planach. Będą one bardzo sporadycznie wykorzystywane, a koszty budowy staną się zdecydowanie wyższe.
Wzory gotowych projektów domów jednorodzinnych parterowych powinny opierać się na powszechnie uznawanym podziale, dzięki temu zachowamy ich funkcjonalność. Należy wyodrębnić strefy dzienne, takie jak salon, kuchnia z jadalnią i przyległą spiżarnią, część gospodarcza i toaleta z małą łazienką. Oraz strefy nocne, czyli łazienkę domowników, trzy sypialnie i garderobę. Dodatkowo może być także garaż, który w razie potrzeby można zastąpić wiatą.
Umiejętny podział domu to niezwykle istotny element, gdy mówimy o wydatkach na instalacje wewnętrzne. Układ pokoi oraz innych pomieszczeń powinien być przemyślany, tak by nie zachodziła potrzeba rozbudowywania układu rur i okablowania. Łazienka usytuowana w pobliżu kuchni pozwoli na stworzenie jednego centrum wentylacyjnego.
Liczy się także ilość kondygnacji. Projekty małych domów parterowych opierają się na zasadzie, że im ich mniej, tym tańszy jest budynek. Zrezygnujmy z poddasza czy piętra, gdyż potrzebują one stropów między kondygnacjami i schodami. To z kolei wiąże się z podwyższeniem wydatków przeznaczonych na budowę domu.
Projekty małych domów parterowych - projekt oparty na prostokącie
Projekty małych domów parterowych wyróżniają się prostotą, gdyż im prostsza do zbudowania bryła, tym większa funkcjonalność oraz mniejsze koszty domu. Dodatkowo ten fakt, wcale nie wpływa na efektywności budynku. Wystarczy, że dodamy niewielkie elementy dekoracyjne, czyli na przykład klinkier i w ten sposób ożywimy wizualnie całość. Szukając projektu domu taniego, a jednocześnie estetycznego warto zdecydować się proste i nieskomplikowane kształty z ciekawymi dekoracjami od strony frontu.
Projekty małych domów parterowych – z piwnicą czy bez?
Jeśli z góry zakładamy, że budujemy tani i funkcjonalny dom, to rezygnując z piwnicy sporo zaoszczędzimy. Dlatego też nie znajdziemy raczej piwnic w projektach domów tanich. Podpiwniczenie okazuje się bardzo drogie w stosunku do całej inwestycji. Wpływają na to koszty materiałów, jak i wykonywanej pracy. Potrafią podwyższyć wydatki na budowę nawet o ok. 30 proc. W przypadku ograniczonych zasobów jest to znaczna różnica. Wybierając projekty domów z założeniem, że potrzeba nam dużej przestrzeni zapleczowej, lepiej jest zrezygnować z piwnicy i zamiast tego wybrać użytkowe poddasze. Tutaj znajdziesz tego rodzaju projekty https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe,powierzchnia-uzytkowa_0-70.html. Takie rozwiązanie również będzie spełniało swoją rolę magazynową, jednak nie wpłynie, aż tak znacząco na koszty inwestycji, jak pełne podpiwniczenie.
Gdzie szukać projektów małych domów parterowych? Decydując się na projekt gotowy najlepiej wybierać zaufane pracownie projektowe. Znajdziemy w nich mnóstwo ofert, w tym projekty małych domów parterowych. Ważne, by były one dokładnie opisane oraz zawierały rozrysowane wszystkie miejsca mogące sprawić kłopot wykonawcy.