Korzystając z usług lokali użytkowych czy budynków mieszkalnych możemy zauważyć, że drzwi często wyposażone są w charakterystyczny przyrząd, który pomaga w zamykaniu drzwi z odpowiednią prędkością i siłą. Tym przyrządem jest samozamykacz do drzwi, który stanowi praktyczne rozwiązanie dla pomieszczeń i budynków, które w skali dnia oblegane są przed setki, a nawet tysiące ludzi. Drzwi w takich miejscach nie zawsze są traktowane z należytą uwagą czy szacunkiem, a uciążliwe trzaskanie drzwiami zdarza się często w pośpiechu i ferworze natłoku obowiązków. Z pomocą przychodzi domykacz drzwi, który zamknie za nami drzwi w sposób delikatny i kontrolowany.
Do czego służy samozamykacz?
Głównym zadaniem samozamykacza jest automatyczne zamknięcie drzwi po ich uprzednim otworzeniu. Brzmi nieskomplikowanie i taki jest też schemat działania tego mechanizmu. Proces zamykania opiera się na użyciu siły fizycznej człowieka bądź też mocy wytworzonej porzez użycie siłownika elektromechanicznego. Sprężyna, która znajduje się w środku samozamykacza kumuluje energię w trakcie otwierania skrzydła. Następnie energia ta jest uwalniana w momencie zamykania się drzwi, które w delikatny sposób wracają na swoje miejsce.
Gdzie najczęściej stosuje się samozamykacze?
Samozamykacze idealnie nadają się jeśli chodzi o lokale użytkowe takie jak sklepy czy restauracje, które odwiedzane są przez tłumy ludzi. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi jest uciążliwe i niepraktyczne. Większość ludzi nie zwraca uwagi na uważne zamykanie drzwi, dlatego często pozostają one otwarte lub lekko przymknięte. Nie jest to korzystne dla pozostałych użytkowników lub pracowników sklepów, którym może przeszkadzać zgiełk pobliskiej ulicy. Traci również na tym prestiż i opinia sklepów, w których wiecznie słychać rozpraszający dźwięk trzaśnięcia drzwi z dużym impetem. Drzwi niewyposażone w samozamykacz mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci, które często biegają nie bacząc na czyhające zagrożenia.
Domykacz do drzwi ma również swoje zastosowanie w urzędach czy miejscach publicznych gdzie należy zachować wyjątkową ciszę. Wyobraźmy sobie wiecznie otwarte lub trzaskające drzwi w szpitalu lub bibliotece. Są to sytuacje nie do pomyślenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych i irytujących dźwięków montuje się automatyczne zamykacze do drzwi, które niwelują do minimum odgłosy zamykających się drzwi.
Zalety montażu samozamykaczy
Niewątpliwym plusem wyposażenia drzwi w urządzenie wspomagające proces zamykania jest ochrona przed wtargnięciem osób nieupoważnionych do pomieszczeń skrywających poufne dane lub przedmioty objęte szczególnym nadzorem. Takie rozwiązania stosuje się często w bankach czy placówkach specjalizujących się w archiwizowaniu i przetwarzaniu danych osobowych.
Domykacze do drzwi stosuje się również w nowoczesnym budownictwie. Bloki mieszkalne najnowszych projektów wyposażone są w drzwi, na których montuje się samozamykacz z blokadą. Pozwala to na kontrolę tego, kto ma wstęp do budynku. Po otworzeniu drzwi zamykają się one w sposób trwały, dzięki czemu możliwość otworzenia drzwi mają osoby mieszkające w danym bloku czy kamienicy.
Samozamykacz to również sposób na zaoszczędzenie paru groszy na rachunkach za ogrzewanie. Samoistne zamykanie się drzwi w zimie pozwala na utrzymanie stałej, ciepłej temperatury. Poprzez mechanizm unikamy napływu zimnego powietrza z zewnątrz.
Gdzie kupić samozamykacz?
Najlepszym wyjściem będzie zakup samozamykacza w sklepie specjalistycznym lub budowlanym. Warto również zwrócić uwagę na sklepy internetowe, które posiadają coraz bardziej rozbudowane oferty.