Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Opole

Niestety, przed sklepowymi półkami, często spotykamy się z dylematem dotyczącym wyboru różnych produktów, chociażby tego co wybrać do picia. Bowiem tylko pijąc odpowiednie rzeczy, nasz organizm zostanie wzbogacony o cenne minerały i witaminy, a to bardzo istotne dla naszego organizmu. Już zwykła szklanka soku, potrafi zastąpić zapotrzebowanie na jedną z pięciu dawek dziennego zapotrzebowania na owoce i warzywa. Okazuje się, że najlepsze są soki mętne, gdyż te wartościowych składników posiadają najwięcej.

Najczęściej pojawiające się pytania to chociażby – co pić na diecie, a także jak wybierać zdrowe napoje. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio czytać i rozumieć ich skład, gdyż nie wszystkie substancje są zdrowe dla naszego organizmu.

Stuprocentowa zawartość soku

Z pewnością, warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet wszystkich produktów spożywczych, które tylko planujemy kupić. Jeżeli okaże się, że nie mamy na to czasu, spróbujmy chociaż zwracać uwagę na najbardziej podstawowe informacje. W napojach owocowych, najistotniejsza jest bowiem zawartość soku owocowego (zagęszczonego lub wyciśniętego). Ważna jest tez zawartość cukru. Unikajmy tych, które słodzone są sztucznie, jednak pamiętajmy jednocześnie, że owocowe soki posiadają też cukry naturalne, a wypadku cukrzyków, te nie powinny być spożywane zbyt często.

Nektar, a napój

Spotykając się z mniejszą zawartością soku, mamy do czynienia z nektarem, bądź też napojem. Lepszym rozwiązaniem jest na pewno nektar, którego zawartość soku będzie wahała się od 25 do 50%. Może warunkować to też rodzaj owocu, gdyż nektar z porzeczek lub bananów, nie może zawierać mniej niż 25% soku. W wypadku pomarańczy, czy też jabłek – to będzie już minimum 50%. Pamiętajmy, że niektóre nektary mogą być sztucznie dosładzane, a w wypadku osób z nadwagą i cukrzyków, będzie to niezwykle istotna informacja.

Napoje są najmniej wartościowe pod względem substancji odżywczych oraz zawartości soku. Tutaj, maksymalna zawartość soku to 20%, jednak niekiedy spotkamy się nawet, że będzie to o wiele mniej, a czasami i nie będzie go tam w ogóle. Produkty te, chociaż skutecznie poradzą sobie z ugaszeniem pragnienia, posiadają sporo węglowodanów i substancji sztucznych, które dla naszego organizmu są szkodliwe. W tym wypadku, nie możemy oczekiwać, że jedna szklanka napoju, zastąpić nam porcje dziennej dawki owoców lub warzyw.

Mimo tego, że nie jest to regułą – cena często pokazuje nam, po jakiej jakości produkt sięgamy. Co więcej, kiedy cena jest zaskakująco niska, powinien być to dla nas sygnał, że skład takiego produktu, powinniśmy bardzo dokładnie zweryfikować. Niestety, aczkolwiek napoje i nektary wyglądają bardzo podobnie cenowo i bardzo łatwo o pomyłkę, stąd też etykiety musimy czytać bardzo wnikliwie.

Zdrowie napoje – czyli?

Oczywiście, najlepiej wybierać napoje bez cukru, albo też soki jednodniowe, będące idealne jako porcja warzyw lub owoców. Mimo tego, że wybór smaków to dość indywidualna kwestia, która często uwarunkowana jest gustem, warto dbać o to, aby nasza dieta była dość urozmaicona, jeżeli chodzi o smaki soków. Pamiętajmy, że owoce i warzywa mogą mieć różne zawartości witamin i minerałów. Zdecydowana większość odżywczych składników owoców i warzyw, nasz organizm będzie przyswajał bardzo dobrze.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby soki wyciskać samemu, jednak musimy posiadać źródło owoców, które zostało sprawdzone. Ponadto, Internet jest pełen przepisów na zdrowe koktajle. Dzięki temu, nie tylko uzyskamy doskonały smak, ale też nasz organizm odniesie sporo korzyści.

Zdrowie napoje soki i nektary – co pić, jak wybierać, na co uważać?

1000 Znaków do wykorzystania