Regularne badania w czasie ciąży to kluczowy aspekt dla zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej oczekiwanego maleństwa. Pozwalają nie tylko z większym spokojem przejść czas do porodu, ale także w porę reagować na jakiekolwiek nieprawidłowości zdrowotne, które mogłyby wystąpić w tym okresie. Do najczęściej wykonywanych badań należy morfologia krwi i Holter w ciąży – na czym polegają i w jakim celu się je przeprowadza?

Morfologia krwi w ciąży – podstawowe badanie dla przyszłych mam

Jednym z najważniejszych, a przy tym także najprostszych badań, które umożliwiają uzyskanie szybkich wyników, jest morfologia krwi w ciąży. Przyszłe mamy przez okres dziewięciu miesięcy oczekiwania na nowego członka rodziny powinny wykonać to badanie przynajmniej pięć razy – regularne jego przeprowadzanie pozwala bowiem wykluczyć wiele zarówno typowych, jak i rzadszych problemów, z jakimi mogą spotykać się pacjentki w ciąży. Dzięki morfologii lekarz otrzymuje w krótkim czasie podstawowe dane odnośnie ilości czerwonych i białych krwinek, płytek krwi oraz stężenie hemoglobiny we krwi pacjentki. Może na tej podstawie stwierdzić lub wykluczyć obecność takich problemów, jak anemia, infekcje i zakażenia bakteryjne, a także choroby krwi, w tym białaczka. Każda z tych przypadłości może być groźna dla rozwoju i zdrowia dziecka oraz bezpieczeństwa matki. Anemia może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz spowodować zbyt niską masę urodzeniową dziecka, natomiast jakiekolwiek infekcje i zakażenia bakteryjne mogą być źródłem wielu komplikacji, dlatego ich wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa pacjentki i jej dziecka.

Badania dla przyszłych mam: Holter i morfologia krwi w ciąży

Morfologia krwi w ciąży jest badaniem bardzo prostym, które można wykonać praktycznie w każdym momencie, dlatego warto korzystać z niego tak często, jak jest to wymagane. Można dzięki niemu uniknąć wielu komplikacji i w porę zareagować, kiedy ze zdrowiem pacjentki zacznie dziać się coś niepokojącego.

Holter w ciąży, czyli badanie EKG

Holter w ciąży to inaczej specjalne badanie EKG metodą Holtera, które obejmuje całodobowe monitorowanie pracy serca pacjentki w warunkach codziennego życia. Badanie tego typu zaleca się kobietom w ciąży, które doświadczyły takich problemów, jak:

  • omdlenia,
  • zasłabnięcia,
  • zawroty głowy,
  • duszności.

Stosuje się je także w przypadku wykrycia nieprawidłowości pracy serca, np. kołatania, arytmii oraz choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca).

Holter w ciąży pozwala na całodobową kontrolę pracy serca w różnych warunkach. Badanie polega na przymocowaniu do skóry pacjentki wokół jej serca elektrod, które są połączone ze specjalnym aparatem – musi on być stale noszony przy ciele, np. na specjalnym pasku, który zapina się wokół talii. Elektrody przez cały czas badają pracę mięśnia sercowego, odnotowując jego aktywność w ciągu doby. Dodatkowo pacjentka musi prowadzić dziennik, w którym notuje wszystkie wydarzenia, jakie mają wpływ na pracę serca, oraz towarzyszące im objawy – przykładowo, jeśli o godzinie 10:00 wchodziła po schodach na drugie piętro i towarzyszyła temu przyspieszona praca serca i duszności, powinno to zostać odnotowane. Po przeprowadzeniu badania, lekarz będzie miał wgląd w zachowanie pracy serca w różnych sytuacjach, co pozwoli na postawienie diagnozy lub wykluczenie problemów na tle kardiologicznym.

Podstawowe badania w ciąży – bezpieczeństwo i spokój niskim kosztem

Regularne przeprowadzanie takich badań, jak morfologia krwi czy Holter w ciąży, to podstawa bezpiecznego i spokojnego okresu oczekiwania na dziecko. Podstawowe testy nie są czasochłonne ani inwazyjne i pozwalają szybko wykryć różnego typu nieprawidłowości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i bezpiecznego porodu, a także dla prawidłowego rozwoju dziecka. Profilaktyka w ciąży jest niezmiernie ważna, dlatego warto wykonywać niezbędne badania – pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu.