
W dniu 11 listopada br. o godzinie 15.00 w opolskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Opola z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. LX sesji Rady Miasta Opola przewodniczył radny Marcin Ociepa przewodniczący Rady Miasta Opola, który wręczył wyróżnienia miejskie.
Tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Opola” odebrał profesor Lothar Kroll, pracownik naukowym Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz, gdzie kieruje Instytutem Konstrukcji Lekkich a także profesorem Politechniki Opolskiej na Wydziale Mechanicznym. Wspólnie z pracownikami Politechniki Opolskiej prof. Kroll realizuje wiele projektów, w tym organizację pierwszej polsko-niemieckiej konferencji ,,Bridge”, dotyczącej współpracy między uczelniami a gospodarką. Profesor Lothar Kroll słynie z pozyskiwania funduszy na działalność badawczą i ścisłej współpracy jego jednostki z największymi europejskimi koncernami. Dzięki intensywnym wysiłkom profesora Lothara Krolla przy współpracy z Miastem Opole, Politechniką Opolską i Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu na zaawansowanym etapie przebiegają rozmowy dotyczące otwarcia pierwszego w Polsce oddziału centrum badawczego ,,Fraunhofera”, największej z najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie oraz trzeciej na świecie.
Laudację o wyróżnionym profesorze Lotharze Krollu wygłosił prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf.
Odznakę honorową „Za Zasługi dla Miasta Opola” odebrała Pani mgr farm. Maria Pająk, która jest bardzo aktywnym członkiem samorządu aptekarskiego Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Była Delegatem na zjazd V kadencji 2008-2011 i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, w okresie VI kadencji 2012-2015 członkiem Komisji Rewizyjnej i w VII kadencji od 2016r. także członkiem Komisji Rewizyjnej Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Jest współzałożycielką Sekcji Etyczno-Historycznej „Źródło” działającej przy Opolskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej od października 2012 r., dzięki której pielęgnuje i upowszechnia pamięć o aptekarstwie na terenie działalności izby tj. województwa opolskiego. Od 2006 roku, po długim okresie nieuczestniczenia przedstawicieli aptekarzy z województwa opolskiego reprezentuje Opolską Izbę Aptekarską na Sympozjach Historii Farmacji przygotowując prelekcje związane z historią farmacji dotyczące województwa opolskiego. Pani Pająk znana jest również ze swej obywatelskiej inicjatywy nadania skwerowi ( róg ulic Ozimskiej i Reymonta) imienia magistra farmacji Sylwestra Świtały.
Odznakę honorową „Za Zasługi dla Miasta Opola” przyjął Pan doktor Jacek Kaperczak, który pełni funkcji ordynatora Oddziału Kardiochirurgii. Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, bogate doświadczenie zawodowe, połączone z wybitnymi zdolnościami manualnymi. Dał się poznać jako człowiek sumienny, lojalny, który rzetelnie wykonuje powierzone obowiązki. Posiada umiejętności łączenia roli kierowniczej ze świetnym zrozumieniem potrzeb całego zespołu, co pozwala na uzyskanie maksymalnych rezultatów zawodowych wszystkich współpracowników. Jest ordynatorem wymagającym w stosunku do siebie, jak i wobec całego zespołu. Dba o podnoszenie kwalifikacji własnych oraz pozostałych pracowników. Na początku istnienia oddziału prowadził cykliczne szkolenia dla lekarzy oddziału, lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek. Rozpoczynając pracę w Opolu był jedynym kardiochirurgiem, obecnie w oddziale zatrudnionych jest 6 specjalistów z kardiochirurgii, natomiast 3 lekarzy jest w trakcie specjalizacji. Dr J. Kaperczak nie boi się wyzwań. Wprowadza nowe techniki i technologie w trakcie operacji takie jak stosowanie najnowocześniejszych zastawek bezstentowych, mało inwazyjne metody implantacji zastawek serca – metoda przezudowa i przez- koniuszkowa. W kwietniu2006 r. powołany został przez Wojewodę Opolskiego na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Kardiochirurgii. Funkcję tą pełni nadal. Jest współautorem 2 książek z dziedziny kardiochirurgii, 7 publikacji naukowych i 102 doniesień zjazdowych.
Podczas sesji wykład okolicznościowy wygłosiła prof. dr hab. Wiesława Piatkowską-Stepaniak prorektora ds. zarządzania i rozwoju Uniwersytetu Opolskiego.
Ponadto, Pan Mirosław Żarczyński Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych RP wręczył odznaki z okazji 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych.
Uroczystą LXX sesje Rady Miasta Opola uświetnił Męski Zespół Wokalno-Instrumentalny ,,METRONOM” .