Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe i terminarzem postępowania uzupełniającego,...

Piknik ekologiczny
Kto odwiedzi lub zostaje w Opolu na weekend temu podpowiadamy, że nie będzie miał czasu na nudę! Przed nami piknik ekologiczny „Opole w rytmie natury [...]
 • Zdjęcie makulatury
  Informujemy, że środki pochodzące ze sprzedaży zebranej podczas konkursu zbiórki makulatury zorganizowanej przez Urząd Miasta w Opolu, zostały przezna [...]
  Obrady XV sesji Rady Miasta Opola odbędą się w dniu 29 sierpnia 2019 r. o godz. 10.00 w sali 312 im. Karola Musioła w opolskim ratuszu. Projekty uchw [...]
  Uprzejmie informujemy o zmianie Uchwały Nr LII/1060/17 z dnia 31 listopada 2017 r. w sprawie zasad i trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej n [...]
  W związku ze zbliżającym się okresem jesiennym informujemy, że od 1 września do 30 listopada firma odbierająca odpady komunalne zobowiązana jest do od [...]
  Nowe druki zapotrzebowań na pojemniki na odpady komunalne
  Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 sierpnia 2019 r. weszło w życie nowe zarządzenie Prezydenta Miasta Opola w sprawie wprowadzenia procedury wyposaże [...]
  Trasa: Z Opola na łąki wokół Chrząstowic autor: Przemysław Supernak, SuperGlob Długość trasy: 39,9 km Łatwa wycieczka, biegnąca wygodnymi asf [...]
  Wycieczkę po Opolu dla miłośników historii i architektury proponujemy zacząć od opolskiego Rynku – kameralnego, niezwykle zadbanego i usianego licznym [...]
  Korekta nr 6 Rocznego Planu Konsultacji na 2019 rok Działając na podstawie § 17 ust. Uchwały nr LXVII/1267/18 Rady Miasta Opola z dnia 30 sierpnia 20 [...]
  W związku z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Opolu o pojawieniu się przypadków ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach państw E [...]

  Korzystając z usług lokali użytkowych czy budynków mieszkalnych możemy zauważyć, że drzwi często wyposażone są w charakterystyczny przyrząd, który pomaga w zamykaniu drzwi z odpowiednią prędkością i siłą. Tym przyrządem jest samozamykacz do drzwi, który stanowi praktyczne rozwiązanie dla pomieszczeń i budynków, które w skali dnia oblegane są przed setki, a nawet tysiące ludzi. Drzwi w takich miejscach nie zawsze są traktowane z należytą uwagą czy szacunkiem, a uciążliwe trzaskanie drzwiami zdarza się często w pośpiechu i ferworze natłoku obowiązków. Z pomocą przychodzi domykacz drzwi, który zamknie za nami drzwi w sposób delikatny i kontrolowany.

  Do czego służy samozamykacz?

  Głównym zadaniem samozamykacza jest automatyczne zamknięcie drzwi po ich uprzednim otworzeniu. Brzmi nieskomplikowanie i taki jest też schemat działania tego mechanizmu. Proces zamykania opiera się na użyciu siły fizycznej człowieka bądź też mocy wytworzonej porzez użycie siłownika elektromechanicznego. Sprężyna, która znajduje się w środku samozamykacza kumuluje energię w trakcie otwierania skrzydła. Następnie energia ta jest uwalniana w momencie zamykania się drzwi, które w delikatny sposób wracają na swoje miejsce.

  Gdzie najczęściej stosuje się samozamykacze?

  Samozamykacze idealnie nadają się jeśli chodzi o lokale użytkowe takie jak sklepy czy restauracje, które odwiedzane są przez tłumy ludzi. Ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi jest uciążliwe i niepraktyczne. Większość ludzi nie zwraca uwagi na uważne zamykanie drzwi, dlatego często pozostają one otwarte lub lekko przymknięte. Nie jest to korzystne dla pozostałych użytkowników lub pracowników sklepów, którym może przeszkadzać zgiełk pobliskiej ulicy. Traci również na tym prestiż i opinia sklepów, w których wiecznie słychać rozpraszający dźwięk trzaśnięcia drzwi z dużym impetem. Drzwi niewyposażone w samozamykacz mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci, które często biegają nie bacząc na czyhające zagrożenia.

  Domykacz do drzwi ma również swoje zastosowanie w urzędach czy miejscach publicznych gdzie należy zachować wyjątkową ciszę. Wyobraźmy sobie wiecznie otwarte lub trzaskające drzwi w szpitalu lub bibliotece. Są to sytuacje nie do pomyślenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych i irytujących dźwięków montuje się automatyczne zamykacze do drzwi, które niwelują do minimum odgłosy zamykających się drzwi.

  Zalety montażu samozamykaczy

  Niewątpliwym plusem wyposażenia drzwi w urządzenie wspomagające proces zamykania jest ochrona przed wtargnięciem osób nieupoważnionych do pomieszczeń skrywających poufne dane lub przedmioty objęte szczególnym nadzorem. Takie rozwiązania stosuje się często w bankach czy placówkach specjalizujących się w archiwizowaniu i przetwarzaniu danych osobowych.

  Domykacze do drzwi stosuje się również w nowoczesnym budownictwie. Bloki mieszkalne najnowszych projektów wyposażone są w drzwi, na których montuje się samozamykacz z blokadą. Pozwala to na kontrolę tego, kto ma wstęp do budynku. Po otworzeniu drzwi zamykają się one w sposób trwały, dzięki czemu możliwość otworzenia drzwi mają osoby mieszkające w danym bloku czy kamienicy.

  Samozamykacz to również sposób na zaoszczędzenie paru groszy na rachunkach za ogrzewanie. Samoistne zamykanie się drzwi w zimie pozwala na utrzymanie stałej, ciepłej temperatury. Poprzez mechanizm unikamy napływu zimnego powietrza z zewnątrz.

  Gdzie kupić samozamykacz?

  Najlepszym wyjściem będzie zakup samozamykacza w sklepie specjalistycznym lub budowlanym. Warto również zwrócić uwagę na sklepy internetowe, które posiadają coraz bardziej rozbudowane oferty.

  Samozamykacze dobrą inwestycją

 • Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku z 1 sierpnia 2019 roku. Około godziny 12:20, na Placu Kopernika - deptak przy galerii handlowej "Solaris" - mężczyzna cofając pojazdem sprzątającym, potrącił 77-letnią kobietę. Wszystkie osoby, które były świadkami tej sytuacji, proszone są o kontakt z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Opolu pod numerem telefonu 77 422 25 83.

 • Kto z nas nie posiada w swoim domu rolet, plastikowych lub drewnianych żaluzji czy plisowanych zasłon? Wielu z nas poszukuje rozwiązań, które będą nowoczesne, a zarazem efektowne. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się drewniane okiennice wewnętrzne, które znane są również pod nazwą shuttersy. Shuttersy są niezwykle proste w swojej konstrukcji, lecz ta prostota wpływa na ich funkcjonalność i uniwersalność. Niezależnie od rodzaju naszych okien i stylistyki wnętrz, shuttersy idealnie wkomponują się w każde otoczenie. Co najważniejsze, są idealnym połączeniem wysokiej estetyki z praktycznością.

  Jak działają shuttersy?

  Popularne shuttersy są elementem wystroju wnętrz, który charakteryzuje się nieskomplikowaną budową. Są to nowoczesne okiennice przeznaczone do użytku wewnętrznego, które zrobione są z drewna wodoodpornego i niewrażliwego na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od posiadanych przez nas okien, shuttersy mogą składać się z jednego lub więcej paneli. Panel stanowi ramę, do której przytwierdzane są tzw. lamele, czyli proste konstrukcje z desek małych rozmiarów, które ułożone są pod kątem umożliwiającym wpadanie odpowiedniej ilości światła słonecznego do pomieszczenia. Ilość deseczek możemy wybierać w zależności od naszych potrzeb.

  Jeżeli wiemy, że okno do którego chcemy zamontować drewniane shuttersy nie będzie często otwierane, warto zamówić okiennice z mniejszą ilością desek. Oprócz tego okiennice wewnętrzne występują w wersji z regulacją lameli lub bez. Kąt nachylenia lameli sterowany jest zazwyczaj za pomocą specjalnego, drewnianego kijka, który nie zaburza wysokiej estetyki okiennic.

  Rodzaje shuttersów

  Okiennice wewnętrzne mogą posiadać różne systemy ich otwierania. Na rynku dostępne są shuttersy składane, rozwierne lub przesuwane. Okiennice składane są niezwykle popularne dzięki ich efektownemu wyglądowi nawet wtedy, gdy pozostają złożone. Ponadto w momencie złożenia shuttersów powierzchnia okna w stu procentach pozostaje odsłonięta, dzięki czemu możemy cieszyć się dużą ilością światła słonecznego.

  Klasyczne okiennice rozwierne są równie częstym wyborem jak okiennice składane. Są rozwiązaniem idealnym dla osób, które cenią sobie praktyczne i szybkie rozwiązania. Wielu producentów wprowadza do swojego asortymentu shuttersy dzielone, które posiadają okiennice z możliwością otworzenia skrzydeł na dwóch poziomach w jednej ramie.

  Okiennice przesuwane są rekomendowane w przypadku okien o sporych rozmiarach, gdzie zastosowanie rozwiernych lub składanych shuttersów byłoby niepraktyczne. Szynowe shuttersy dodatkowo są bardzo stabilne i zapewniają odpowiednią ilość światła słonecznego.

  Zastosowanie okiennic wewnętrznych

  Z uwagi na wysoką jakość materiałów oraz ich estetykę, shuttersy posiadają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również stanowią element dekoracyjny przestrzeni mieszkalnej. Wybierając stylowe, drewniane okiennice wewnętrzne możemy cieszyć się pięknym i ponadczasowym wyglądem naszych okien, które jednocześnie będą wyposażone w doskonałą ochronę przed światłem naturalnym. Niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy bloku mieszkalnym, okiennice wewnętrzne to świetny wybór dla miłośników nowoczesnych aranżacji wnętrz.

  Montaż okiennic wewnętrznych

  Kupując osłony okienne takie jak shuttersy powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich montażu. W przypadku drewnianych okiennic wewnętrznych proces instalacji jest niezwykle szybki i łatwy. Ponadto okiennice możemy dopasować nawet do niekonwencjonalnych kształtów okien.

  Nowoczesne okiennice wewnętrzne

 • Dzielnicowy sierż. sztab. Mariusz Śnieżek dzięki temu że był wśród mieszkańców swojego rejonu szybko zareagował na zgłoszenie dotyczące kradzieży. Policjant ustalił rysopis podejrzewanych i kierunek w jakim oddalili się ze skradzionymi telefonami. Dzielnicowy z Ozimka zatrzymał mieszkańców Śląska i odzyskał skradzione mienie. Podejrzani 22-latkowie usłyszeli już zarzuty kradzieży, za co grozi im do 5 lat więzienia.

 • BILET DO CZYSTEGO POWIETRZA W OPOLU
  10 lipca br. Miasto Opole oraz przedstawiciele dwóch spółek miejskich tj. Zakładu Komunalnego Sp. o.o. oraz Energetyki Cieplnej Opolszczyzny S.A. podp [...]
  Zachęcamy i rekomendujemy przyjazd na koncert Lato, Muzyka, Zabawa w dniu 25 sierpnia 2019 r. środkami komunikacji publicznej. Z uwagi na spodziewaną [...]
  Wakacyjna Trasa Dwójki
  Prezydent Opola wraz z TVP 2 zaprasza na wyjątkowy koncert w Opolu w dniu 25 sierpnia 2019 r. godz. 20:30 (otwarcie bram godz. 19:00) w Centrum Wystaw [...]

  To złota era producentów oświetlenia. Sprawdź, dlaczego

  O tym, że światło potrzebne jest do życia każdemu z nas, wiemy zapewne wszyscy. Dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia potrzebujemy go choć odrobinę każdego dnia. Mowa tu oczywiście o jego naturalnej wersji emitowanej przez słońce. Jest ono dla nas zdecydowanie najzdrowsze i najprzyjemniejsze. Jak wiadomo, niestety niemżliwym jest korzystanie z jego dobrodziejstw przez cały czas, dlatego też producenci oświetlenia robią, co mogą, by zapewnić nam zamiennik w możliwie największym stopniu zbliżony do oryginału. Trzeba przyznać, że idzie im to do prawdy świetnie, ponieważ nowoczesne oświetlenie oferowane dziś przez producentów lamp w Polsce stoi na naprawdę wysokim poziomie. Widać tu pewną konsekwencję w stawianiu potrzeb i wymagań klienta na pierwszym miejscu, a jednocześnie robieniu wszystkiego, by finalny owoc pracy wyspecjalizowanej kadry pracowniczej przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Same chęci nie wystarczą jednak, by w dobie wszechobecnej konkurencji i brutalnej rywalizacji o względy klientów, utrzymać się na powierzchni. Potrzeba czegoś więcej. Najlepsi producenci oświetlenia w Polsce wiedzą o tym doskonale, co pozwala im z powodzeniem zjednywać sobie serca kolejnych poszukiwaczy odpowiedniego światła do swojego domu. Co stanowi sekret wynoszący ich na szczyty? Co sprawia, że ich lampy spotykają się z tak pozytywnym odbiorem ze strony klientów oraz na co właściwie powinniśmy zwracać uwagę szukając odpowiedniego producenta lamp oświetleniowych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części naszego artykułu.

  Co charakteryzuje najlepszych producentów oświetlenia w Polsce?

  W dzisiejszych czasach sama obecnośc na rynku nie wystarczy, by odnieść sukces i godnie prosperować. Aspirujące do miana najlepszych producentów oświetlenia w Polsce firmy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem, by nie tylko utrzymać się, ale i wciąż rozwijać siebie, swoje produkty i projekty. Jeżeli zapytamy znajomych, które marki oświetlają ich domy, wielce prawdopodobne, że usłyszymy i lampach oświetleniowych z Warszawy. Nic dziwnego, ponieważ stolica naszego kraju i jej okolice mogą poszczycić się siedzibami co najmniej kilku ciekawych dostarczycieli lamp. Co wyróżnia je spośród konkurencji? Cóż, poza kwestiami niewidocznymi gołym okiem, jak, na przykład, odwaga w tworzeniu i wdrażaniu nowych projektów oraz pełna koncentracja na potrzebach i wymaganiach ludzi, są jeszcze namacalne efekty ich ciężkiej pracy. Pierwszym i najważniejszym jest wysoka jakość oferowanych produktów. Najlepsi producenci lamp sufitowych, podłogowych, nocnych/gabinetowych, kinkietów oraz plafonów (taka kategoryzacja jest bardzo często spotykana) wiedzą, że odpowiednie tworzywo okraszone wyjątkową linią wzorniczą w połączeniu z wysokiej klasy światłem zdrowych dla oczu i pobudzających zmysły jest najważniejsze. A skoro tak jest, to poświęćmy temu zagadnieniu jeszcze chwilę i przyjrzyjmy się popularnym wykończeniom lamp. Co możemy do nich zaliczyć? Na przykład:

  • stal nierdzewna szczotkowana
  • lakier szary
  • aluminium malowane
  • mosiądz patyna

  Skoro mówiliśmy również o kształtach, sprawdźmy też, które z nich cieszą się uznaniem klientów:

  • okrągły
  • prostokątny
  • kwadratowy
  • tuba

  To oczywiście jedynie bardzo ogólnikowe skategoryzowanie kształtów oraz materiałów. Gdyby wszystko sprowadzało się do połączenia typu: kwadratowy kształt + lakier szary, każdy mógłby oferować nowoczesne oświetlenie salonu, którego źródło produkowałby w garażu. Tak jednak nie jest, a nad sufitowymi lampami oświetleniowymi pracują dziś całe zastępy specjalistów wspierających najlepszych producentów opraw oświetleniowych. Warto więc poświęcić chwilę ich ofercie i podarować w prezencie swojemu miejscu na ziemi kawałek słońca zapakowany w pięknej lampie.