Sierpniowy „długi weekend” był dla wielu mieszkańców Opolszczyzny okazją do wyjazdów na kilkudniowy wypoczynek lub rodzinne spotkania. Zawsze w takim czasie ruch na głównych drogach wyjazdowych z miast i arteriach łączących województwa jest większy. Dlatego dla funkcjonariuszy Policji był to okres wytężonej służby, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Tym bardziej, że warunki na drogach były wymagające.

W okresie od 11 do 15 sierpnia br. doszło do 9 wypadków drogowych, w których 10 osób zostało rannych. To co najważniejsze, nie było ofiar śmiertelnych. Policjanci przeprowadzili 4 tysiące badań na zawartość alkoholu - 29 kierowców było nietrzeźwych. Policjanci zatrzymali im na miejscu prawa jazdy. Teraz muszą się liczyć z grzywną nie mniejszą niż 5 000 złotych, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów oraz karą do 2 lat więzienia.

Niestety, pomimo apeli Policji wciąż dominującą przyczyną najgroźniejszych zdarzeń w ruchu drogowym jest nadmierna prędkość, której skutkiem bardzo często jest utrata panowania nad pojazdem i uderzenie w inny pojazd, pieszego bądź przeszkodę. Inne zachowania także przyczyniły się do groźnych zdarzeń np. nieprawidłowe wyprzedzanie.

Policja apeluje o rozwagę i rozsądek na drogach. Pamiętajmy, że dobrym kierowcą jest ten, kto posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu.