Śniedek to atrakcyjna roślina cebulowa, która zakwita na wiosnę. Nadaje się on do obsadzania rabat kwiatowych, do ogródków skalnych, a także do pojemników na taras lub balkon. Floryści niekiedy wykorzystują go na kwiat cięty. Charakterystyczne dla tej rośliny drobne, białe kwiaty zamykają się wieczorem i w pochmurne dni. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę śniedków w przydomowym ogrodzie?
Śniedek – podstawowe informacje o roślinie
Śniedek to roślina cebulowa, którą zaliczamy do rodziny szparagowatych. W naturalnych warunkach można spotkać go w Afryce, regionie Morza Śródziemnego, w Europie i Azji. Śniedek jest rośliną silnie rozgałęzioną. Tworzy on kobierce, które w sprzyjających warunkach osiągają nawet do 100 centymetrów wysokości. Częścią podziemną rośliny jest cebula, która wytwarza liczne cebulki potomne. Może być ona pokryta brązową lub białą łuską. Liście mogą być wzniesione lub pokładające się. W zależności od gatunku posiadają one kształt odwrotnie jajowaty lub lancetowaty. Śniedek uprawiany jest przede wszystkim dla licznych, drobnych, białych kwiatów, które są zebrane w grona o różnym kształcie. Każdy kwiat posiada 6 płatków. Mają one najczęściej barwę białą, choć można spotkać także śniedki żółte, pomarańczowe, zielonkawe lub czerwone. Okres kwitnienia zazwyczaj zaczyna się w kwietniu i może trwać nawet do września. Śniedki są popularnym wyborem na rabaty kwiatowe, można sadzić je także w donicach. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki tych roślin są trujące. Śniedki nazywane są także śpioszkami – nazwa ta wzięła się stąd, że rośliny w pochmurne dni nie otwierają swoich kwiatów.
Śniedek – jak wygląda jego uprawa?
Zanim posadzimy śniedka w naszym ogrodzie powinniśmy mieć świadomość, że w sprzyjających warunkach może się n stać rośliną inwazyjną i utrudniać rozwój innych roślin. Warto posadzić go w takim miejscu, gdzie intensywnie rozrastająca się roślina nie będzie problemem. Część odmian śniedków zimuje w gruncie, część nie jest mrozoodporna i należy ją wykopać przed zimą.
Dla śniedków warto jest wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione i ciepłe – wówczas będą kwitły obficie. Rośliny te powinny jednak poradzić sobie także w miejscu półcienistym.
Śniedek nie jest rośliną szczególnie wymagającą w uprawie, dlatego poleca się go nawet początkującym ogrodnikom.
Rośliny te potrzebują gleby zasobnej w składniki pokarmowej, przepuszczalnej, z domieszką próchnicy, umiarkowanie wilgotnej, o pH zbliżonym do obojętnego.
Cebule śniedków sadzi się na głębokości 10 centymetrów. Rozmnażają się one poprzez cebulki przybyszowe.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?
Śniedek potrzebuje regularnego podlewania (rośliny te potrzebują gleby umiarkowanie wilgotnej, ale nie podmokłej, dlatego nie można przesadzać z ilością wody), nawożenia, odchwaszczania, a także usuwania przekwitłych kwiatostanów.
Jak wybrać najlepsze cebule śniedka?
Jeżeli chcemy, żeby nasza uprawa śniedków zakończyła się sukcesem, powinniśmy postarać się wybrać odpowiednie cebule tej rośliny. W tej chwili cebule śniedka można kupić w większości dobrze zaopatrzonych sklepów ogrodniczych. Jeśli robimy zakupy w sklepie stacjonarnym, możemy dokładnie przyjrzeć się cebulkom i wybrać te największe, jędrne, pozbawione uszkodzeń i przebarwień. Nieco trudniej jest w przypadku zakupów przez internet. Zdjęcia zamieszczone na stronie sklepu internetowego są zazwyczaj podglądowe. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zwracanie uwagi na producenta. Możemy mieć pewność, że renomowani, polscy producenci posiadają w swojej ofercie doskonałe gatunkowo cebule.