Zatrucie czadem – pierwsza pomoc

W ciągu roku zatrucie czadem przyczynia się do śmierci średnio stu osób. Najczęściej dochodzi do niego w lokalach z niesprawną klimatyzacją w okresie grzewczym. Nie każdy przypadek zatrucia kończy się śmiercią, jednak ważne jest, by poszkodowany jak najszybciej otrzymał pomoc. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na czym polega pierwsza pomoc przy podtruciu czadem.

Zatrucie czadem – objawy

Czad jest nazywany także cichym zabójcą. Dlaczego? Nie można go ani zobaczyć, ani wyczuć. Skąd więc wiadomo, że doszło do zaczadzenia? Niestety nie jest to łatwo określić. Objawy lekkiego zatrucia czadem to ból i zawroty głowy, wymioty, szum w uszach czy zaburzenie wzroku. W przypadku silnego zatrucia dochodzi do konwulsji, utraty przytomności, oraz – jeśli poszkodowany nie otrzyma szybko pomocy – śmierci.

Pierwsza pomoc przy zatruciu czadem

Kiedy tylko zauważysz u poszkodowanego objawy zatrucia czadem, pomóż mu opuścić pomieszczenie (jeśli jest nieprzytomny, szybko wynieś go na zewnątrz). Pamiętaj jednak, by najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do pierwszej pomocy, otwórz drzwi i okna oraz odłącz dopływ gazu.

Kiedy już wyniesiesz poszkodowanego z pomieszczenia, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź, czy oddycha. Jeśli nie, przystąp do resuscytacji, a jeśli tak – ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (bocznej) i wezwij pogotowie. O tym, jakiej pomocy należy udzielić w dalszej kolejności, zadecyduje lekarz.

Podsumowanie

Objawy lekkiego zatrucia czadem są trudne do rozpoznania. Warto więc zaopatrzyć się w detektory lub czujniki gazu, które ostrzegą Cię w porę o zagrożeniu.

W przypadku cięższego zatrucia dochodzi często do utraty przytomności. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wynieść poszkodowanego i wezwać pogotowie. Jeśli oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej, a jeśli nie – przystąp do resuscytacji. Pamiętaj także, by przez cały czas udzielania pierwszej pomocy dbać o własne bezpieczeństwo.