Klimat na Teneryfie

Bardzo nurtującym pytaniem na wszelkiego rodzaju forach czy w sieciach medialnych jest klimat i pogoda, jaką zastaniemy na Teneryfie. Biura podróży zachwalają Wyspy Kanaryjskie najlepszym klimatem na całym świecie. Prawdopodobnie i tak nasza ciekawość nie zostaje wystarczająco zaspokojona i próbujemy wyszukać więcej informacji w internecie albo dopiero po wylądowaniu na wyspie przekonujemy się na własnej skórze, jak to jest naprawdę.

Fachowo rzecz biorąc klimat tego archipelagu, określany jest jako subtropikalny. Jednak dzięki wulkanowi El Teide położonemu w samym centrum wyspy sprawia on, że północne chłodne i wilgotne wiatry, czyli passaty dolne zatrzymywane są w północnej części wyspy. Od południa znowu napływają tutaj gorące i suche wiatry z Sahary. Sprawia to, że część północna i południowa różni się diametralnie. Górna część wyspy bardziej zielona i wilgotna pozwala na rozwinięcie się bujnej roślinności, dzięki czemu ma cechy klimatu śródziemnomorskiego. Dolna część znowu jest dużo bardziej sucha i bez odpowiedniego nawodnienia jest rajem dla kaktusów takich jak Opuncja czy innych roślin sukulentowych. Deszcze padają tutaj sporadycznie, a klimat zaliczany jest do półpustynnego lub pustynnego. Jednak ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i szczytu wulkanu sięgającego prawie 4000 m n.p.m. istnieje tu mnóstwo mikroklimatów. Wystarczy wybrać się w podróż około 15 km w każdą stronę odnośnie do punktu położenia, aby móc cieszyć się innym krajobrazem i klimatem.

Jeśli chodzi o temperatury, to praktycznie nie spadają one w dzień poniżej 20 stopni Celsjusza przez cały rok, a średnie temperatury latem to 33 stopnie. Zimą w części południowej spokojnie można się opalać na plaży, jednak nocą mimo wciąż wysokich temperatur (około 15 stopni) trzeba się zaopatrzyć w bluzy lub kurtki.