Apelujemy do kierowców o ściągnięcie nogi z gazu, wzmożoną koncentrację i czujność, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych i warunkach słabej widoczności. Pieszym przypominamy o korzystaniu z elementów odblaskowych oraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Do dyspozycji wszystkich uczestników ruchu są opolscy policjanci, którzy codziennie reagują na niebezpieczne zachowania na drodze, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych.

Dzisiaj (6 grudnia) w godzinach porannych, doszło do potrącenia pieszej na wysokości ulicy Sienkiewicza w Opolu. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący osobowym fordem nie ustąpił pierwszeństwa 31- latce przechodzącej przez oznakowane przejście. Kobieta z urazem ręki i nogi została zabrana do szpitala. Jesienna aura, opady deszczu i długo utrzymujący się zmrok nie sprzyjają ani kierującym, ani pieszym. Trudne warunki nie zwalniają nas jednak z odpowiedzialności na drodze. Opolscy policjanci każdego dnia podejmują działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom pieszym. Codzienne starania funkcjonariuszy powinny być wsparte odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – które stanowią fundament bezpieczeństwa na drogach.

Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nie należy zapominać także, że po stronie osób pieszych istnieją obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również z rozsądku.W terenie zabudowanym, jak i po za, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia.

Przestrzegamy przed nieostrożnym wchodzeniem na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tym miejscu mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy.

Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Równie ważną kwestią jest używanie elementów odblaskowych, szczególnie w porze jesienno - zimowej. Piesi poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym są zobowiązani do używania elementów odblaskowych, dzięki którym są widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości. Warto „świecić” przykładem i zakładać odblaski jak najczęściej – także w mieście, idąc chodnikiem czy przechodząc przez przejście dla pieszych. Każdy, nawet najmniejszy element odbijający światła reflektorów realnie zwiększa naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.