Wózki widłowe to specjalistyczne pojazdy, które są przeznaczone do transportowania różnego rodzaju materiałów o znacznej masie. Niektórzy przedsiębiorcy mają problem z tym, który model urządzeń wybrać – spalinowe czy elektryczne. Akumulatorowe wersje są droższe od tych zasilanych paliwami, dlaczego więc mimo wyższej ceny warto w nie zainwestować?
Zalety i wady wózków widłowych elektrycznych
Podstawową cechą, którą wyróżniają się wózki widłowe elektryczne, jest to, że mogą pracować we wszystkich warunkach – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Z racji tego, że nie emitują spalin, są bezpieczne dla otoczenia. Nie potrzebują żadnych dodatkowych filtrów. Jest to bardzo istotne w firmach, które odznaczają się proekologiczną ideą pracy.
Jeżeli chodzi o parametry, to nowoczesne modele nie ustępują możliwościom udźwigu i podnoszenia ładunków na duże wysokości wózkom spalinowym. Kolejną ważną cechą tych pojazdów jest fakt, że pracują cicho. To niezwykle ważne w miejscach, gdzie przebywają też inni pracownicy. Brak emitowania głośnych odgłosów jest ceniony przez operatorów. Warunki pracy z takim sprzętem nie są zaliczane do uciążliwych. Pojazdy te mogą być też wykorzystywane w magazynach i halach, w których są wąskie korytarze i niewielkie przestrzenie. Dzięki kompaktowym rozmiarom i zwrotności wózki te bez problemu poruszają się w przestrzeniach niedostępnych dla masywnych, spalinowych modeli.
Jeśli chodzi o wózki widłowe Opole jest miastem, w którym można zamówić produkty nowe i używane cenionej marki Clark. Przedsiębiorstwo Bintech obsługuje ten obszar i oferuje sprzęt renomowanej firmy w atrakcyjnych cenach. Istnieje również możliwość wynajęcia pojazdów.
Wybór odpowiedniego modelu wózka widłowego elektrycznego
Przed zakupem przedsiębiorca musi dobrać typ i model wózka do zapotrzebowania i profilu swojej firmy. Podczas procesu decyzyjnego pracownicy firmy służą profesjonalnym doradztwem. Istniejąc w branży od wielu lat, odznaczają się dużym doświadczeniem.
Modele elektryczne są proste w obsłudze. Osoby obsługujące je muszą mieć adekwatne uprawnienia, jednak praca nie wymaga wielkiego doświadczenia, po odpowiednim przeszkoleniu używanie sprzętu nie sprawia problemu pracownikom. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, które dostosowane są, by wspomagać działania przy określonych pracach magazynowych. Wysokie składowanie może być wykonywane przy pomocy wózków jezdniowych podnośnikowych czołowych, w których waga ładunku równoważy się ciężarem pojazdu. Wśród tego typu wózków dostępne są też warianty terenowe. Innym rodzajem są modele z masztem wewnętrznym poruszanym wzdłuż prowadnic lub z masztem stałym. Wyróżnić można również wózki specjalizowane, w których operator podnoszony jest wraz z ładunkiem, co gwarantuje precyzyjne umieszczenie przedmiotów w zaplanowanych miejscach na wysokich regałach. Na rynku istnieją także wózki podnośnikowe boczne, a także bramowe.