Opolscy policjanci realizują ogólnopolskie działania ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Nadzorują przejścia dla pieszych, obserwują zachowania kierujących w obrębie placówek szkolnych i spotykają się z najmłodszymi. Podczas prelekcji przypominają zasady bezpieczeństwa, nie tylko te na drodze.

Troska o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego to priorytet w pracy policji. Już od wielu lat, opolscy policjanci spotykają się na początku roku szkolnego z najmłodszymi uczniami. W pierwszych dniach września, policjanci ruchu drogowego i dzielnicowi, zapewniają uczniom bezpieczne przejście i drogę do szkoły, pełniąc służbę bezpośrednio w ich okolicach. Dzielnicowi, prowadzą w najmłodszych klasach prelekcje i rozdają pierwszakom elementy odblaskowe.

Podczas cyklicznych spotkań dzieci nie tylko przypominają sobie zasady obowiązujące w ruchu drogowym, ale również odpowiadają na szereg pytań, dotyczących bezpieczeństwa podczas zabaw, kontaktu z nieznajomymi czy algorytmu postępowania w związku z potrzebą wezwania pomocy służb ratunkowych.

Prelekcje i spotkania prowadzone są przez policjantów we wszystkich placówkach szkolnych powiatu opolskigo cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych.