Wybierając tablicę interaktywną zyskujemy niepowtarzalną szansę na to, aby w ciekawy sposób przełamać szkolną rutynę oraz wzbogacić przestarzałe metody edukacyjne. To urządzenie jest w stanie nie tylko zastąpić tradycyjną, kredową tablicę, ale też niesie za sobą dodatkową wartość – sterowanie za pomocą dotyku sprawia, że dzieci są aktywowane do działania.
W jaki sposób działa tablica interaktywna? Dzięki oprogramowaniu, które współpracuje ze sprzętem, pozwala na łączenie tablicy z komputerem lub projektorem. Tym samym, mamy możliwość przedstawiania prezentacji, zdjęć, czy też filmów i zadań do wykonania na dużym ekranie. Dostępne dziś tablice multimedialne działają niemal identycznie jak monitory LCD, dlatego nie wymagają one dodatkowego projektora. Najnowsze modele działają przy pomocy dotyku, z kolei te starsze sterowane są specjalnym pisakiem.
Jak wykorzystać potencjał tablicy interaktywnej, jako pomocy dydaktycznej?
Działanie tablicy interaktywnej nie bez powodu porównuje się do komputera oraz tabletu. Możemy na niej wyświetlać pliki o przeróżnych rozszerzeniach, ale też wszelkie zawartości dostępnych stron internetowych. Podczas prezentacji możemy nanosić na bieżąco uwagi, opisy, czy też dodatkowe treści za pomocą dotyku bądź pisaka. Co więcej, utworzone dokumenty możemy zapisywać jako osobne pliki. Tablica interaktywna stwarza całe mnóstwo możliwości do tworzenia wyjątkowych, kreatywnych zajęć. Śmiało znajduje to swoje zastosowanie w przedszkolach, szkołach, czy też na uczelniach wyższych. Co więcej, spotyka się je także w biurach podczas prezentacji, konferencji, czy też szkoleń.
Tablica interaktywna zaliczana do grupy środków trwałych?
Jeżeli koszt nabycia tablicy multimedialnej przekroczy kwotę 3,5 tysiąca złotych, przy rozliczaniu wyposażeniu siedziby, powinniśmy zaliczyć urządzenie do środków trwałych. Tablicęnależy zaliczyć do Grupy 8, czyli narzędzia, przyrządy, ruchomości oraz wyposażenie, podgrupy 805, obejmującej m.in. wyposażenie kin, teatrów, kulturalno-oświatowych placówek oraz instrumenty muzyczne. Kolejno, możliwe jest określenie stawki amortyzacji. Jeśli chcemy dowiedzieć się szczegółów dotyczących tablic interaktywnych pod tym kątem, czyli jaka stawka obowiązuje przy tego typu sprzętach, powinniśmy skorzystać z aktualnych tabel, które zgodne są z obowiązującą ustawą.
Tablica interaktywna i jej zastosowanie w szkole?
Mając już przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego czym jest oraz jak działa tablica interaktywna, warto rozważyć już, jaki model będzie najlepszy dla nas. Mimo tego, że cena urządzenia nie jest niska, coraz więcej placówek edukacyjnych może pozwolić sobie na taki wydatek, a to wszystko dzięki środkom publicznym bądź programom unijnym. Wybierając konkretną tablicę multimedialną powinniśmy zwrócić uwagę na markę, a także na posiadane przez sprzęt funkcjonalności. W szkole tablica może zastąpić standardową tablicę, a zatem istotne jest, aby ta była odpowiednio czuła. Jeżeli chodzi o ten parametr, najlepsze okazują się być tablice LCD. Sporą zaletą jest tutaj z pewnością brak konieczności zastosowania dodatkowego rzutnika, przez co łatwiej można je zamontować i nie są wymagające w obsłudze. Renomowane sklepy oferują naprawdę duży wybór różnych modeli tablic interaktywnych, natomiast są też całe zastawy do multimedialnej obsługi lekcyjnych sal. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania, sprzedawcy na pewno bardzo chętnie udzielą nam szczegółowych informacji na temat konkretnych sprzętów.
Zalety i wady tablic interaktywnych
Nowoczesne technologie sprawiają, że zyskujemy naprawdę ogromny dostęp do wiedzy – laptopy, tablety oraz tablice interaktywne to tylko przykłady. Oznacza to, że to na nauczycielu spoczywa spora odpowiedzialność tego, aby pokazywać uczniom, w jaki sposób wykorzystywać technologię w twórczy oraz pożyteczny sposób. Oczywiście tego typu sprzęty oferują sobą też wiele kuszących atrakcji, które mogą odciągać oraz rozpraszać uwagę uczniów, dlatego należy odpowiednio dobierać program do wieku dzieci, które z nich korzystają.