Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest zdrowy i pełen różnego rodzaju wartości odżywczych. Zawiera on między innymi witaminy A, C, E oraz z grupy B, a także inne składniki mineralne. Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?

Właściwości zdrowotne octu jabłkowego

Choć ocet jabłkowy nie jest najczęściej używanym składnikiem w codziennej diecie, to coraz częściej poleca się dodawanie go do potraw lub używanie do codziennej pielęgnacji. Ocet jabłkowy można pić także samodzielnie, oczywiście rozcieńczając go odpowiednią ilością wody. Nakładany na skórę odżywi ją i wygładzi, a przede wszystkim odkazi, dlatego też domowy tonik z octu jabłkowego jest polecany przy trądziku. W diecie wiele osób stosuje go przy wspomaganiu procesów odchudzania, ponieważ reguluje procesy trawienne i zmniejsza wchłanianie tłuszczy. Dokładniej, właściwości octu jabłkowego wymienione są na Gar.com.pl, gdzie znajdziesz także różne zastosowania tego płynu. Poniżej przedstawiamy jak zrobić ocet jabłkowy w warunkach domowych.

Przepis na domowy ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy możemy kupić niemal w każdym sklepie, choć nadal jest on mniej popularny, niż na przykład ocet spirytusowy. Rozróżniamy także ocet winny oraz balsamiczny, jednak w Polsce najpopularniejsze są właśnie dwa rodzaje wymienione powyżej. Ocet jabłkowy możemy zrobić samodzielnie w domowych warunkach. Potrzebne nam będą jabłka, woda i cukier. Samo przygotowanie roztworu jest banalnie proste, jednak na pełnowartościowy ocet musimy trochę poczekać.
Żeby zrobić 0,75 litra octu potrzebujemy kilograma jabłek i około 5 łyżek cukru. Jabłka należy pokroić w możliwie najdrobniejsze kawałki i wsypać je do słoika, tak, aby wypełniały go niemal w całości. Oczywiście jak najbardziej wskazane jest używanie również obierek czy innych części jabłka, które zostały nam na przykład po zrobieniu ciasta. Cząstki zalewamy później wodą z rozpuszczonym cukrem. Ważne jest, aby zakryć całą powierzchnię, i żeby owoce nie wystawały, ponieważ inaczej mogą one spleśnieć. Tak przygotowany roztwór należy zakryć gazą i odstawić w ciepłe i ciemne miejsce. Następuje proces fermentacji.
Przez pierwsze kilkanaście dni ważne jest codzienne mieszanie roztworu drewnianą łyżką, co zapewni dopływ tlenu i wspomoże fermentację. Później należy pozostawić roztwór bez mieszania przez kolejne 2-3 tygodnie. Po tym czasie płyn przelewany i pozostawiamy na następne kilka dni do sklarowania.

Jak długo przechowywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to płyn, który spokojnie można przechowywać przez kilka lat. Stosuje się go do różnego rodzaju marynat i przetworów właśnie z uwagi na jego właściwości, które wynikają z naturalnej kwasoty. Uniemożliwia ona pojawianie i rozwijanie się w nim pleśni czy innego rodzaju drobnoustrojów. Ważne jest jednak, by nie rozcieńczać gotowego octu, ponieważ osłabia to jego właściwości. Napoczęty płyn nie traci swoich wartości przez co najmniej pięć lat. Ocet jabłkowy jest bardzo łatwy w przygotowaniu i niezwykle zdrowy, warto więc skorzystać z możliwości samodzielnego zrobienia roztworu.