Kiedy możemy być podejrzewać, że rozmawiamy z oszustem? Jak zachować się po otrzymaniu informacji o wypadku? Jakiej treści sms-y mogą pozbawić nas oszczędności życia? Jakich danych nigdy nie powinniśmy podawać? Te i inne wątpliwości rozstrzygali policjanci podczas spotkania z opolskimi seniorami na pikniku, którego głównym celem było edukowanie osób starszych i uwrażliwieni ich na metody działania oszustów, którzy wciąż zmieniają techniki działania.

Seniorzy jako grupa społeczna, wciąż pozostają ,,na celowniku” oszustów. Pomimo szeroko zakrojonej profilaktyki, niemal każdego tygodnia zdarzają się osoby, które ulegają presji jaką wywierają fałszywi policjanci, fałszywy wnuczek czy osoba podająca się za pracownika banku. Dlatego policjanci z komendy miejskiej wciąż prowadzą działania ukierunkowane na edukowanie najbardziej doświadczonych wiekiem mieszkańców Opola.

Jedno z takich spotkań odbyło się w miniony piątek (6 sierpnia) w Opolu przy siedzibie Rady Dzielnicy Seniorów Gosławice Malinka. Tam około 200 seniorów miało okazję wsłuchać się w prawdziwe historie jakie w ostatnim roku spotkały ich rówieśników. Główny celem takich działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na szkodę seniorów, przez kształtowanie właściwych postaw oraz wzrost świadomości wobec czyhających niebezpieczeństw.

Podczas spotkania z seniorami, mundurowi przestrzegali przed uczestnictwem w pokazach lub badaniach, gdzie teleankieterzy mówią o nagrodach lub bezpłatnych badaniach. Podczas tych spotkań oferowane są do sprzedaży garnki, kołdry lub inne artykuły o niskiej jakości, a ceny ich są kilkadziesiąt razy wyższe od cen podobnych artykułów oferowanych w sklepach stacjonarnych.

Podczas Pikniku dla Seniorów nie zabrakło konkursów dotyczących bezpieczeństwa. Każdy z uczestników mógł także założyć alkogogle i przekonać się, jak alkohol zaburza percepcje postrzegania rzeczywistości. Podczas spotkania policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, każdy otrzymał też odblaski i ulotki informujące, jak nie dać się oszukać.