Po co jest kalibracja alkomatu?

Alkomat to niezwykle przydatne urządzenie, które może uchronić kierowców przed poważnymi konsekwencjami. Dobry alkomat pozwala na szybkie i łatwe sprawdzenie trzeźwości np. po lampce wina wypitej do obiadu, czy imprezie z alkoholem dnia poprzedniego. Jednak, aby badanie było rzetelne trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Serwis i kalibracja urządzenia, czy są niezbędne?

Każdy właściciel alkomatu przynajmniej raz słyszał o kalibracji urządzenia. Większość osób, chcąc zaoszczędzić rezygnuje z serwisu i kalibracji, co może mieć fatalne skutki i być przyczyną nieprzyjemnych konsekwencji, które wynikają z prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Po co właściwie jest kalibracja? Kalibracja alkomatu polega na dostrojeniu sensora i oprogramowania, a więc bez wykonania kalibracji w odpowiednim czasie, alkomat może zafałszować wskazywane pomiary. Warto przy tym zaznaczyć, że błędy mogą być bardzo duże.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu

Każdy alkomat ma określony czas i liczbę wykonanych pomiarów (w zależności, co nastąpi pierwsze), po których należy wykonać kalibrację. Zazwyczaj urządzenie należy oddać do serwisu po 6 lub 12 miesiącach. Co do liczby wykonanych badań, to znacznie się ona różni w zależności od zakupionego alkomatu i może wynosić od 100 do nawet 1500. Kalibracja jest również niezbędna, gdy na wyświetlaczu pojawia się błąd lub napis CAL oraz gdy mamy podejrzenie, że wskazywane wartości odbiegają od rzeczywistości.

Jak korzystać z alkomatu?

Pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, należy zawsze wykonywać dokładnie tak, jak zostało to opisane w instrukcji obsługi. Tylko przestrzeganie zasad wskazanych przez producenta jest w stanie zapewnić odpowiednią dokładność pomiaru. Dodatkowo nieprawidłowe użytkowanie może rozkalibrować urządzenie, a nawet uszkodzić alkomat. O jakich zasadach szczególnie trzeba pamiętać?

  • Wykonuj badanie najwcześniej 30 minut po spożyciu alkoholu.
  • Badania nie należy przeprowadzać w ciągu 20 minut od wypalenia papierosa, a dodatkowo przed dmuchnięciem, trzeba dobrze wypłukać usta.
  • Pomiaru nie wykonuj również w ciągu 20 minut od jedzenia.
  • Nie wykonuj dwóch badań bezpośrednio po sobie. Przerwa między pomiarami powinna wynosić co najmniej 10 minut, inaczej pomiar może być nieprawidłowy, ze względu na resztki alkoholu, znajdujące się w urządzeniu.