Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Opole

Przewodnik z psem tropiącym, policyjni wodniacy, mundurowy na motocyklu i policyjni profilaktycy. Każdy z tych policjantów przypominał dzieciom jak ważna jest ostrożność. Czy podczas zabawy nad wodą, w kontaktach ze zwierzętami czy nieznajomym. Podczas tej wizyty mundurowi mówili o zagrożeniach i możliwościach ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku. Zasygnalizowali, że wszyscy niezależnie od tego, czy spędzają ten czas w miejscu zamieszkania, czy na zorganizowanych wyjazdach, powinni stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Udział przewodnika nie był tu przypadkowy. Policjant opowiadał uczniom o naturze psa, jego zachowaniach i symptomach przepowiadających zbliżający się atak. Mówił też o tym, jak ważne jest nie prowokowanie zwierzęcia i zachowanie spokoju.

Dzięki temu uczniowie mogli poznać owczarka niemieckiego Aki, a od jego opiekuna asp. sztab. Marcina Wiśniewskiego dowiedzieli się, jak należy się zachować w kontakcie z agresywnym psem. Policjant opowiadał także jakich zachowań psy nie lubią i czego nie robić, by ich nie prowokować.

Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli postawę tzw. „żółwia”, która w pewnym stopniu może przyczynić się nawet do zaniechania ze strony psa, który straci zainteresowaniem obiektem ataku, co zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń ciała.

Przewodnik psa opowiedział również o specyfice pracy policyjnych psów.

Policyjni wodniacy mówili dlaczego warto korzystać wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, jakie akweny są bezpieczne i jak zachować się kiedy nagle stracimy grunt pod nogami. Przypomniał, jak niebezpieczne jest wbieganie do wody bezpośrednio po odpoczynku na słońcu.

Maluchy dowiedziały się jak zachować się w kontaktach z nieznajomymi i co robić kiedy na wakacjach w obcym miejscu nagle stracą bliskich z pola widzenia. Do kogo się wówczas udać i co warto wiedzieć aby szybko odnaleźć rodziców. Policjant ruchu drogowego opowiedział dzieciom jak bezpiecznie poruszać się rowerem czy hulajnogą. Gdzie nie warto ryzykować podczas zabawy i co ma wpływ na bezpieczne poruszanie się po zmroku.

Dzieci były bardzo podekscytowane wizytą tak niecodziennych gości w ich przedszkolu i aktywnie włączały się w prowadzone zajęcia.

To policyjne przedsięwzięcie ma służyć bezpieczeństwu najmłodszych, aby nigdy nie stała im się żadna krzywda. Bo cóż jest droższe, niż zdrowie i życie naszych dzieci.