Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób bezdomnych, które szukają schronienia by przetrwać zimę. Policjanci wraz ze strażą miejską regularnie sprawdzają, jak takie osoby radzą sobie w tym ciężkim dla nich czasie. Za każdym razem mundurowi rozmawiają z potrzebującymi i wskazują adresy instytucji, w których bezdomni mogą liczyć na pomoc. Ważne jest, by nikt nie pozostawał obojętny na ich los.
Policjanci w trosce o życie i zdrowie bezdomnych sprawdzają, jak osoby pozbawione dachu nad głową radzą sobie w okresie zimy. Niskie temperatury niosą bowiem ze sobą ryzyko wychłodzenia. Dlatego policjanci z Opola regularnie kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z wieloma instytucjami pomocowymi.
Kolejny już raz tej zimy policjanci sprawdzali opuszczone kamienice, altany, wiadukty kolejowe czy korytarze w wielorodzinnych budynkach. Funkcjonariusze otrzymują codziennie zgłoszenia dotyczące osób, które w takich miejscach organizują swoje życie. Policjanci na każde z nich reagują. Za każdym razem proponują noclegownie, wskazują miejsca gdzie można otrzymać ciepły posiłek, herbatę czy suchą odzież. Osoby nietrzeźwe i w stanie zagrożenia zdrowia są przewożone do odpowiednich ośrodków lub zabierane przez pogotowie.
Podczas niskich temperatur ważne jest, aby służby nie pozostały same i mieszkańcy zgłaszali im miejsca, w których przebywa osoba bezdomna. Tylko natychmiastowa reakcja może uchronić osoby potrzebujące przed wychłodzeniem.
Jeśli w swojej okolicy ujawnimy miejsce koczowania osób bezdomnych, możemy taki adres wskazać za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że w nagłej sytuacji należy kontaktować się ze służbami pod numerem alarmowym 112.